Wpis z mikrobloga

#plc #automatyka #mechatronika

Mireczki jest takie zadanie, technik mechatronik 2014. Moim zdaniem dość trudne a jako zadanie dla młodzieży z technikum to bardzo trudne. A jakie jest wasze zdanie ? Co sądzicie o opisie działania maszyny bo dla mnie jest on mało jasny i bełkotliwy.
Link do zadania:
https://drive.google.com/file/d/0B_vJYY4srO71QTRuQkRaOVhQQ3M/view?usp=sharing

A to moje rozwiązanie, jak myślicie dobre ? Graf robiłem ok 2,5h, przepisanie na drabinkę to jeszcze jakaś godzina a na testy czasu by zabrakło ;) egzamin trwa 4h. Ile by wam zajęło rozwiązanie ?
i-marszi - #plc #automatyka #mechatronika

Mireczki jest takie zadanie, technik mec...

źródło: comment_faZWOya5FrKrTrDD9Y5B9MBWlHVm6v3J.jpg

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
@i-marszi: prędzej to napisze C, STL (w przypadku siemensa) no i ladder też da radę. Dzięki za książkę, zacznę się z niej przygotowywać

edit: ah... mam tę książkę, ale nie kumam z niej za dużo :D ale widzę że się z niej uczysz więc zacznę ją studiować i tak czy siak
  • Odpowiedz
@Master_Xabies: W LAD napiszesz bez grafu, będzie to program czytelny? Ja potrzebuję taki graf żeby napisać program w LAD. Program taki będzie działał od razu bez żadnych poprawek. A usuwanie ewentualnych błędów czy dodawanie nowych funkcji w tak napisanym programie to bajka.
Przed tą książką o PLC wiedziałem prawie wszystko ale programować umiałem dopiero po jej przeczytaniu.
  • Odpowiedz
@Taco_Polaco: @i-marszi: ja aż biore kluczyki i jade do domu po tę książkę teraz, bo znam się na poziomie średnim na programowaniu S300/400 ale jeszcze w step7, TIA portal musze przećwiczyć, ale tym mnie zagiął naprawdę. Widzę, że z tego muszę się jeszcze sporo poduczyć.
  • Odpowiedz
@i-marszi: daj z treścią w PDF i rozwiązanych w SFC wszystko się przyda, jako że jesteś osobą po technikum a ja na studiach się męczę to jest mi niesamowicie głupio, że aż tak mocno mnie zagiąłeś, dlatego jeślibyś mógł to daj co masz :P
  • Odpowiedz
@Master_Xabies:
https://drive.google.com/file/d/0B_vJYY4srO71US1Wcjh5N2Q2Sjg/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B_vJYY4srO71QWNzVHducXRoS1U/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B_vJYY4srO71WXNTXzI0SnZocDg/view?usp=sharing

Do zamiany grafu na LAD potrzebujesz tylko zmiennych typu bool i cewek (S) i (R) i jest to zadanie banalne, jak już ma się graf oczywiście :)


Są tam drobne błędy np:
201301 w kroku 11 i 13 zamiast jednego "+" powinno być "=" i zamiast ZW+1 powinno być ZW(S)
2014
03 zamiast tranzition powinno być 1 w kilku miejscach.
Te grafy są do zadań egzaminacyjnych
  • Odpowiedz
@ZajebbcieTrudnyNick: Też wydawało mi się że w LD to za dużo się nie da :) Ale jak zrobisz sobie na kartce graf SFC to potem przenosisz go do LD praktycznie bezmyślnie, myślisz tylko nad SFC ;) Sterownik PLC musi mieć tylko cewki (S) i (R) (Logo niestety odpada) oraz zmienną typu bool na każdy krok jedną. Zadań z technika mechatronika od razu w LD bym nie napisał, ale jak wspomagam się
  • Odpowiedz
@i-marszi: Trochę odkop, ale naucz się grafów, całkiem inaczej popatrzysz na robienie takich zadań. Wszystko w LD na poziomie technikum idzie zrobić. Ja w S7-200 robię prawie z automatu. Ale ten układ faktycznie był dosyć trudny. Myśleć, ćwiczyć^2. Jesteśmy na jednym z trudniejszych kierunków w techbazie. Ja się bawię się w gry na PLC. Na tagu #plc może coś opublikuję. Powodzenia.
  • Odpowiedz
@PanKolano: Ja grafy potrafię, nawet całkiem dobrze. Potrafię nawet je potem na LAD zamienić :) Piszę że dla przeciętnego absolwenta technikum (nie dla mnie) zadania z 2-3 ostatnich lat są moim zdaniem za trudne. I moim zdaniem te zadania są niezbyt ściśle opisane.
  • Odpowiedz
@i-marszi: Dla absolwenta technikum wymyślenie, napisanie, zmontowanie, sprawdzenie, poprawienie i wypełnienie ich papierków w cztery godziny egzaminów z kilku ostatnich lat faktycznie jest wyzwaniem. Jak dla mnie to jest sito na jeden egzamin na kilka/kilkanaście dni. Chodzi chyba o to, że osoba co nie ogarnia nie będzie w stanie zdać tego egzaminu na 70% nawet znając jego treść. Bo jest tego tak dużo, że nie da się tego tylko z pamięci
  • Odpowiedz