Wpis z mikrobloga

Coś #!$%@?łem z liczeniem, ale zostały mi jeszcze 23 tematy

Ten tydzień był bardzo pracowity

Zapraszam do follow'ania #musictheorychallange


Lekcja 19

Temat: Zmiana metrum i takty nieregularne

W czasie pisania utworu może się zdarzyć, iż będziemy chcieli zmienić metrum. Ten temat opisał w jaki sposób prezentować nasz zamiar.

Lekcja 20

Temat: Polirytmia i polimetria

Dobrym przykładem polirytmi jest to, iż linia melodyczna gra powiedzmy grupy szesnastkowe, a podkład cały czas wykonuje ćwierćnuty, jeżeli oprócz zróżnicowania głosów posiadają one różne metrum to takie zjawisko nazywamy polimetrią.

Lekcja 21

Temat: Przedtakt. Muzyka atkatowa

Często autor aby dodać do swojego dzieła trochę egozotyki (dupy to lubią) tworzy przedtakty.
Są to pojawiające się na początku utworu grupy rytmiczne, często w niepełnych taktach. Muzyka atkatowa to taka, która nie posiada podziału na takty, jak chociażby chorał gregoriański.

Lekcja 22

Temat: Tempo

Żadną tajemnicą nie jest, iż niektóre kawałki mogą być szybsze, a inne wolniejsze. Ten temat podaje wiele przykładów nazewnictwa, ale prawdę mówiąc są one dość ogólne. O wiele bardziej przydatne jest podawanie metrum.

Lekcja 23

Temat: Taktowanie

Jest to "wykonywanie ręką pewnych określonych ruchów, wskazujących jednostki metryczne przy drygowaniu". Dzisiejsza muzyka wyparła ten pomysł, ponieważ dziś drygujący używa taktowania aby przedstawić swoją ideę interpretacji.

Lekcja 24

Temat: Dynamika

Czyli natężenie siły dzwięków. Służą temu włoskie określenia od pianissimo possibile (ppp) do fortissimo possibile (fff). Są to 2 skrajnie używane praktycznie określenia, np, Czajkowski pisał dochodząc nawet do 5 "p". Tak naprawdę tych określeń są dziesiątki, ale nie warto o nich wspominać.

Lekcja 25

Temat: System temperowany

To po prostu zbiór 12 dźwięków używanych w muzyce zachodniej.

Lekcja 26

Temat: Półton, cały ton

Półton to najmniejszy interwał muzyki zachodu, 2 póltony to cały ton.

Lekcja 27

Temat: Gama C major. Tonacja

Gama to zbiór dźwięków, których możemy używać w danej tonacji. Nazwa gamy bierze się od dźwięku zwanego toniką (stąd bierze się też tonacja, od dźwięku, z którego tworzymy skalę), który jest jednocześnie jej pierwszym stopniem. Dwa najczęściej używane typy gam to dur (major) i minor (moll), pierwsza jest wesoła, a druga smutna. Każdy z 7 stopnii skali posiada swoją nazwę. Jak wcześniej wspomniałem I to tonika, II to dźwięk prowadzący w dół, bądź też super tonika, III to medianta, IV to subdominanta, V to dominanta, VI to subdominanta, a VII to dźwięk prowadzący.

Lekcja 28

Temat: Interwał

Interwały to odległości między dźwiękami. Nie będę tutaj opisywać każdego interwału, ponieważ można to znaleźć w interniecie.

Lekcja 29

Temat: Rozmiary interwałów

Jest to podział interwałów na ich rozmiar, np. cały ton = półton + półton, tercja mała = sekunda wielka + sekunda mała

Lekcja 30

Temat: Przewroty interwałów

Jeżeli zbudujemy sekundę wielką od dźwięku C w górę dostaniemy dźwięk D w tej samej oktawie, ale jeżeli dźwięk D obniżymy oktawę niżej to wciąż będziemy się przenościć od C do D, ale t
tym razem interwał będzie wynosił septymę. To właśnie przewroty interwałów

Lekcja 31

Temat: Interwał melodyczny i harmoniczy

Pierwszy to 2 dźwięki wykonane jeden po drugim, a harmoniczny to 2 dźwięki wykonane w tym samym czasie.

Lekcja 32

Temat: Diatonika i chromatyka.

Diatonika to posłuigiwanie się wyłącznie dźwiękami danej gamy, a chromatyka to używanie także dźwięków stworzonych przy użyciu znakówi przypadkowych, tj. krzyżyk (podwyższenie o półtonu), bemol (obniżenie o półtonu), podwójny krzyżyk, podwójny bemol i kasownik. Znaki te możemy stawiać przy kluczu, wtedy obowiązują w całym utworze.

Lekcja 33

Temat: Enharmonia

Jest to sposób nazewnictwa dźwięków, ponieważ np. dźwięk as (czyli a obniżony o półtonu, albo g podwyższone o tyle samo)

Lekcja 34

Temat: Półton i cały ton diatoniczny i chromatyczny

Dźwięk leżący na tym samym polu zmieniony za pomocą znaków to półton bądź też cały ton chromatyczny, a leżący na różnych polach jest zwany diatonicznym.

Dużo tego ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

  • 10
@StefanBetoniarz: nie widzę tych wpisów coś ;_; za to trafiłem na:

Szanowne Murki, zacząłem słuchać The White Stripes i są genialni <33333

Szanuję () w ogóle większość rzeczy, przy których grzebie White, są genialne :D