Wpis z mikrobloga

Zastanawia mnie ten wyskok rosyjskiego ambasadora. Jest oczywiste, że nie zrobił tego bez wyraźnych wytycznych z Kremla.
Więc pojawia się pytanie - po co to zrobili?
Oczywista reakcja jest taka, że udzielamy reprymendy a następnie dziękujemy ambasadorowi za współpracę. Rosjanie w ramach retorsji wydalają naszego ambasadora.
Następuje kolejne mocne ochłodzenie stosunków między Polską i Rosją.

Po co to Putinowi?
Niemcy i Francja chcą teraz zbliżenia z Putinem, bo oceniają, że on jeden ma w tej chwili odpowiednią moc sprawczą aby wygasić konflikt w Syrii co pozwoli na złagodzenie
kryzysu imigracyjnego. Dlaczego on jeden? Bo państwa UE i USA swoich wojsk lądowych tam nie wyślą, a już na pewno nie, żeby wspomóc Asada.
Natomiast Putin może i nawet już zaczął wysyłać.

Tak więc polskie ochłodzenie stosunków z Rosją jest im wysoce nie na rękę.
Tym samym będzie to kolejny duży klin wbity pomiędzy Polskę a główne państwa UE.

#rosja #polska #europa
  • 11
@rajwyk: Po to zeby wmówic Zachodowi że Polacy to rusofoby i nie mozna ich ostrzezen wobec Rosji brac na poważnie.
Myślę jednak że istnieje możliwość że wcale nie musial mieć jednak nakazu aby to powiedziec. On powtarza przeciez to co Putin i rosyjskie władze twierdza od kilku lat. Mógł myślec że nie wywoła takiego skandalu.
@rajwyk: Ale on jest ambasadorem w Polsce od stosunkowo niedawna. Nie mogł tego mówic lata temu. Nie wiem czy udzialał już tak obszerne wywiady więc być moze nikt go jeszcze o te sprawy nie pytał.
@szurszur: Owszem, to jest coś co od dawna się przebija, ale to gadali historycy, pojedynczy deputpowani. Nigdy do tej pory nie było prezentowane przez oficjalne czynniki rangi ambasadora.