Wpis z mikrobloga

Projekty Herschel i Planck nagrodzone Space System Award

Projekty Herschel i Planck są tegorocznymi zwycięzcami American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA) Space System Award. Obie misje kosmiczne były prowadzone przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), z ważnym udziałem NASA.

Nagroda Space System Award jest przyznawana co roku przez AIAA w celu uznania wybitnych osiągnięć w architekturze, analizie, projektowaniu i wdrażaniu systemów kosmicznych. Tegoroczna nagroda została wręczona 2 września podczas AIAA Space and Astronautics Forum and Exposition w Pasadenie.

Projekty misji Herschel i Planck, które były zarządzane przez ESA, zostały nagrodzone za: “wybitne osiągnięcia naukowe uznane przez światową społeczność naukową oraz za wybitne występy techniczne dwóch satelitów”.

Kosmiczne Obserwatorium Herschela, przeznaczone do obserwacji astronomicznych w zakresie podczerwieni zostało wyniesione w 2009 roku wraz z satelitą Planck, na orbitę wokół punktu libracyjnego L2 w układzie Ziemia-Słońce. Obserwacje zostały zakończone w kwietniu 2013 roku. Herschel był największym jak dotąd teleskopem kosmicznym. Jego 3,5 metrowe zwierciadło główne zbierało promieniowanie fal niektórych z najzimniejszych i najbardziej odległych obiektów we Wszechświecie. Obserwatorium wykonało ponad 40 000 obserwacji w około 25 000 godzin. Dane z Herschela są publicznie dostępne dla astronomów na całym świecie.

Satelita Planck został zaprojektowany do badania z najwyższą dokładnością resztek promieniowania, które wypełniły Wszechświat zaraz po Wielkim Wybuchu. Dane z Plancka, również ogólnodostępne, przyczyniają się do udzielenia odpowiedzi na niektóre z najważniejszych pytań nowoczesnej nauki: jak powstał Wszechświat, jak ewoluował do stanu obecnego i jak będzie ewoluować w przyszłości?

Źródło: http://news.astronet.pl/7702

Piekło na ziemi

Do tej pory, lądowanie i eksploracja powierzchni Wenus była niemożliwa ze względu na warunki panujące na tej planecie. W efekcie każda wyprawa była z góry skazana na niepowodzenie, a jedynym sposobem wykonania badań była analiza zdjęć satelitarnych. Być może ten stan zmieni się już wkrótce. GEER czyli Glenn Extreme Environment Rig to stworzony przez NASA kompleks urządzeń skonstruowany by symulować warunki panujące na innych planetach. Dzięki temu specjaliści NASA mogą testować nowe rozwiązania, które w przyszłości mogą być stosowane m.in. w sondach kosmicznych wysyłanych na Wenus.

Więcej: http://news.astronet.pl/7704

Koniec Ognistego Ptaka

Kilka dni temu, Japońska Agencja Kosmiczna JAXA zakończyła dziesięcioletnią misję satelity Suzaku. Znany również pod nazwą Astro-E2 satelita miał za zadanie badać promieniowanie rentgenowskie. Jest to piąty japoński satelita pracujący w tym zakresie promieniowania.

Wystrzelony 10 lipca 2005 roku satelita to wspólny projekt JAXA oraz NASA. Początkowo czas misji planowano na dwa lata, jednakże wobec dobrego stanu technicznego zadecydowano o przedłużeniu zadania. Suzaku do obserwacji używa aż pięciu teleskopów podłączonych do spektroskopów a także detektorów promieniowania. Dzięki temu możliwe stały się niezwykle precyzyjne obserwacje promieniowania (sygnały o energii od 0,3 keV do 600 keV). Od momentu startu Suzaku dostarczał wiele niezwykle przydatnych danych, jak badanie składu pierwiastkowego pozostałości supernowej czy prędkości rotacji czarnych dziur. Na dodatek naukowcy analizujący dane pochodzące z satelity stwierdzili, że już 10 milionów lat temu pierwiastki ciężkie, łącznie z żelazem, były obecne w całym Wszechświecie.

Więcej: http://news.astronet.pl/7703

#astronewsy #dragonspamuje

#kosmos
#herschel #planck #esa #geer #nasa #jaxa #suzaku
d.....4 - Projekty Herschel i Planck nagrodzone Space System Award

Projekty Hersch...

źródło: comment_Ma4xxtspgs3IzbnhkzbnblOnhDI3SzfS.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz