Wpis z mikrobloga

Niedaleko miasta Sudbury w kanadyjskim stanie Ontario znajduje się kopalnia Creighton. W jej najgłębszej części umieszczono detektor neutrin - akrylową kulę o średnicy 12 m, wypełnioną tysiącem ton ciężkiej wody i otoczoną 9600 detektorami. Sudbury Neutrino Observatory bada neutrina nadlatujące ze Słońca. A wygląda tak:
Fajnie, co?:)
#ciekawostki #technologia #nauka
źródło: comment_WqU566PJJm9eOSWhoDl7UEsRFLJjXzF2.jpg
  • 25
@PaskudnyStaryRon: chyba istnieje teoria, powiązana z problemem trzykrotnie mniejszej ilości neutrin docierającej do nas ze Słońca niż przewidywane teoretycznie, polegająca na tym, że 2/3 (czyli brakująca ilość) zmienia się w inne rodzaje podczas drogi, gdyż zakłada się istnienie 3 rodzajów neutrin (zapachów). Detektor wyłapuje te cząsteczki, które posiadają ładunek, czyli neutrina elektronowe, uważa się, że jedynym źródłem tego rodzaju cząsteczek elementarnych w naszym pobliżu jest Słońce. Dodatkowo zauważono, że istnieje zależność
źródło: comment_HuwOrOX7dWwZ3Xl4ta5Rly9ABUsu72ZZ.jpg
@pharo: A czy to nie jest zwiazane z rozpadem pod wplywem gamma azotu na neutrina i antyneutrina w wyzszych warstwach atmosfery. Z tego co pamietam azot tak ma?
@BionicA: promieniowanie kosmiczne, m.in. w większości protony, jądra helu (promieniowanie alfa) po spotkaniu z atmosferą ziemską, z której sporą część stanowi azot, prowadzi do powstawania niestabilnych (stąd rzadkich i szybko-rozpadających się) cząstek - pionów, te jak słusznie zauważyłeś rozpadają się na miony i antyneutrina mionowe (choć nie tylko, zależnie od pewnego prawdopodobieństwa). Miony w atmosferze również żyją dosyć krótko i również się rozpadają na elektrony, antyneutrina elektronowe i neutrina mionowe.
btw.
@ColdMary6100: ale czemu chowac pod ziemie cos co ma wykrywac neutrina ze slonca?!


@BrodatyBronek: Żeby przefiltrować zakłócenia od czegokolwiek innego. Neutrina bardzo słabo reagują z materią. Jeśli by na drodze strumienia neutrin postawić mur z ołowiu, o grubości roku świetlnego (9460528400000 km) to połowa neutrin i tak by przez niego przeleciała. Tak więc kilkaset metrów ziemi jest dla neutrin przezroczyste, a blokuje całą resztę promieniowania.