Wpis z mikrobloga

Takie tam #truestory o tym jak dostałem za nic po ryju i sprawcy praktycznie nic nie grozi, mimo, że spisała go policja, bo mnie nie połamał. Oraz o tym jak profesjonalnie działa policja., która naraziła mnie na kolejne spotkanie z napastnikiem. Na 997 nie wiedzą gdzie jest patrol, ludzie z patrolu nie znają swoich imion, ani nie orientują się w topografii miasta. Akcja dzieje się w #poznan
Siedzę z dziewczyną w pubie, ok 21:30 Ona poszła do toalety. Jakiś koleś siada z impetem na jej krześle, plecami do mnie. Mówię przepraszam to miejsce jest zajęte. Braki reakcji, wiec powtarzam. Nie słyszy,. albo nie chce słyszeć. Dotykam jego ramienia i powtarzam kulturalnie, ze jest zajęte. Nie skończyłem mówić i dostaję 3 gongi na twarz. Zero ostrzeżeń, pyskówki, nic. Ot #!$%@? niespodzianka, praktycznie bez szans na reakcję. Okulary lecą na ziemię, ja chyba też, już nie pamiętam. Krew z nosa i ust. Ja w szoku, reszta ludzi też, nikt nie reaguje, koleś gdzieś chyba znika. otrząsam się, wycieram krew, zbieram okulary, na całe szczęście całe bo było nowe i drogie, ale wtedy tego nie wiedziałem czy szkła nie popękały. Barmanki podbiegają, coś tam wycierają, przepraszają, jakiejkolwiek ochrony brak.
Mija kilka dłuższych chwil, otrząsam się i wychodzę, po kliku chwilach dołącza do mnie dziewczyna. Od barmanki dowiaduję się, że znają kolesia, rzucają ksywą, ale nie wiedzą jak się nazywa. Dzwonię na 997, widzę, że ten typ wychodzi drugim wyjściem. ruszamy za nim. W końcu udaje mi się dodzwonić. Z bocznej uliczki dotarliśmy na płytę Starego Rynku, oczywiście na 997 nie wiedzą, czy mają w pobliżu patrol, słyszę jak się nawzajem pytają i nic nie wiedzą. Sam dostrzegam sukę. Każę dziewczynie czekać i biegnę po policje, bo koleś zaraz ucieknie. Są tak sprytnie ustawieni, że mija dłuższa chwila zanim udaje im się wyjechać. Gdyby dziewczyna się posłuchała i czekała koleś już by dawno uciekł, bo nieźle zasuwał, wyraźnie uciekał.
Dziewczyna idzie kilkadziesiąt metrów za nim i do mnie dzwoni informując gdzie jest, ja cały zesrany, że coś się jej stanie, a policja gramoli się tak, że szybciej byłoby pieszo. Zapada decyzja, że wychodzę z 2 policjantami. Okazuje się, że policjanci w ogóle się nie znają, facet myli zupełnie imię policjantki. Biegnę do dziewczyny, policjanci za mną. Ona wie, ze koleś skręcił w boczną uliczkę, ale nie wiemy gdzie jest. Szybko okazuje się, ze wszedł do piwnicy, gdzie są automaty do gry, siedzi tam z jakimś karkiem, ale był na tyle sprytny, ze widać go z ulicy. Policjanci go spisują, pytają mnie co się stało, później jego. Przyznaje się, ze mnie uderzył bo ponoć kazałem mu #!$%@?ć. Policjanci kilka razy pytają mnie dosyć agresywnie czy chcę zgłaszać sprawę, dając wyraźnie do zrozumienia, że nie. Tym czy moje okulary są zniszczone w ogóle się nie interesują gdy im o tym mówię. Zgłaszam sprawę. Wysyłają mnie na komisariat policji. Muszę iść tam kilometr pieszo, mimo, że oni też tam pojadą złożyć raport. Po chwili wypuszczają kolesia, który mnie pobił, robią to w taki sposób, ze mijam go w ciemnej uliczce, już bez policji. Super troska o poszkodowanego #!$%@?. Z tego co widziałem to w ogóle go nie przeszukali, o przepytaniu świadków w ogóle nie wspominam. Byli tak zorientowani w terenie, że musiałem im mówić gdzie jesteśmy, gdy dzwonili po sukę, z której wyszli.
Na komisariacie jakaś opryskliwa baba, żadnego dzień dobry słucham, proszę poczekać. Mowie jej po co przyszedłem i znika bez wyjaśnienia. Po kilku minutach pojawia się policjant, który spisuje moje zeznania i daje mi skierowanie na obdukcje.
Następnego dnia rano zamiast do pracy jadę na obdukcję. Mam całą opuchniętą wargę, nos jak bulwa i śliwę pod okiem i lekko nadkruszona jedynkę, odpadł kawałek wielkości ziarenka. Przyjmuje mnie sympatyczna lekarka i wysyła mnie do szpitala na prześwietlenie bo podejrzewa złamanie nosa. tyle, ze w szpitalu, do którego mnie skierowała jest sor, ale nie ma laryngologa. Wysyłają mnie do drugiego. Tam laryngolog będzie o 15, a jest ok 10. Odsyłają mnie do trzeciego, tam na początku robią problemy, ale mnie przyjmują i idzie dosyć sprawnie. Okazuje się, że nos na szczęście nie jest złamany. Płacę 7zł za płytę z rentgenem, wracam do medycyny sądowej, wręczam dokumentację z badania. Oczywiście uszkodzenia są poniżej 7 dni, więc policja sama nie wniesie sprawy. Dowiaduję się, ze nie wystarczyłoby zwykle złamanie nosa, musiałoby być z przemieszczeniem, żeby koleś był ścigany. Z zębem mam sobie iść do stomatologa, żeby spiłował i tyle.
Wracam do pracy w połowie dnia, są na tyle w porządku, że nie robią mi problemów. Staram się pracować, chociaż nie jest to łatwe, ryj boli i nie mogę założyć okularów bo nos jest opuchnięty, a za uchem mam siniaka.
Pytam prawniczki w pracy co mogę zrobić. Słyszę to czego się spodziewałem i o czym wspomniał policjant, który przyjmował mojej zeznanie. Mogę jedynie sam wnieść pozew na drogę cywilną o naruszenie nietykalności cielesnej, ale sam ponoszę wszystkie opłaty, więc ta prawniczka mi odradza bo gówno zdziałam, to nie jest nawet przestępstwo i kolesiowi pewnie nic nie zrobią. Szkoda czasu i nerwów. Mirki spod tagu #prawo zgadzacie się z nią?
Najbardziej #!$%@? mnie to, ze koleś pozostanie bezkarny. Za przejście przez pustą ulicę nie na pasach, albo piwo na ławce dostałbym mandat a on nic. Można komuś przywalić w ryj bez konsekwencji. Żeby on chociaż dostał mandat, albo kilkadziesiąt godzin prac społecznych, ale nie, nic. Przez to, że zgłosiłem sprawę tylko mógł się dokładnie przyjrzeć mi i mojej dziewczynie. On i jego znajomy, bo policji nie przeszkadzało, że jakiś kark się przygląda. Wychodzi na to, ze trzeba było nic nie robić, albo samemu spuścić mu #!$%@?, właściwie to miałem szczęście, ze koleś mi nie dołożył drugi raz gdy mijał mnie w uliczce. Ja #!$%@?, w jakim kraju my żyjemy.
  • 33
  • Odpowiedz
Mogę jedynie sam wnieść pozew na drogę cywilną o naruszenie nietykalności cielesnej, ale sam ponoszę wszystkie opłaty, więc ta prawniczka mi odradza bo gówno zdziałam, to nie jest nawet przestępstwo i kolesiowi pewnie nic nie zrobią. Szkoda czasu i nerwów. Mirki spod tagu #prawo zgadzacie się z nią?


@dondon: nie.
  • Odpowiedz
@dondon: Dziwne, pobicie ścigane jest z urzędu. W mojej sytuacji co prawda wszystko trwało prawie rok ale wszystko poszło w miarę sprawnie ;)
  • Odpowiedz
@Severini: Nie spisałem, pierwszy raz w życiu musiałem dzwonić policję, także brak jakiegokolwiek doświadczenia w tej sprawie, ale widziałem, że byli na komisariacie, pewnie złożyć zeznania.
@Spetzanz: Van Gogh
@Novy: jest ściganie gdy lekarz sądowy uzna, że obrażenia trwają dłużej niż 7 dni. W tym wypadku nos musiałby być złamany z przemieszczeniem, tak mi powiedziała lekarka, która mnie badała. Ona z kolei zdziwiła się, że policjanci w ogóle nie
  • Odpowiedz
Żal i masakra. Jak to że za przejście dostałem 50zł mandatu, za lufke, dostałem #!$%@? na komisariacie i spędziłem tam prawie 24h, a ty dostałeś po ryju i gościu sie bezkranie wywinął. Co za kraj.. ;D
  • Odpowiedz
@dondon: Albo coś źle zrozumiałeś, albo ta "prawniczka" wprowadziła cie w błąd. Naruszenie nietykalności cielesnej jest przestępstwem z art. 217 kk. Jest ono ścigane z oskarżenia prywatnego, ale nie na drodze cywilnej. Oczywiście sprawę cywilną również możesz założyć, ale najpierw lepiej karną. Oskarżenie prywatne polega na tym, że oni nie zajmą się tym automatycznie tylko na twój wniosek.
  • Odpowiedz
@Sebeq92: Mogłem coś źle zrozumieć, a inna sprawa, ze ona zajmuje się na co dzień czymś zupełnie innym. W każdym razie przesłanie jakie płynie od niej i od policji jest takie, że nie warto. Oczywiście polonizacja nie powiedział tego wprost, ale dało się to odczytać między wierszami.
  • Odpowiedz
@Sebeq92: Nie twierdzę, ze tak zrobię. Chciałbym, żeby koleś poniósł jakieś konsekwencje, ale chciałbym wiedzieć jak to wygląda, ile kosztuje, ile ode mnie wymaga czasu i fatygi i czy koleś dostanie na mnie namiary.
  • Odpowiedz
@dondon: Co do kasy to zapomniałem napisać. Z tego co kojarzę to opłata przy wniesieniu takiego oskarżenia obecnie wynosi 300 zł. Z tym, że te pieniądze są ci zwracane gdy koleś zostanie skazany (a z twojego opisu i przyznania się go w obecności Policji można założyć, że zostanie).
Ponadto sąd może nakazać mu zapłatę ci jakiejś kwoty, albo ewentualnie możesz dochodzić jej w postępowaniu cywilnym.
Wiec osiągniesz podwójny efekt - koleś
  • Odpowiedz
@dondon: No nieźle. Ja od siebie dodam, że w środę też oberwaliśmy z kumplem wracając do domu (samo centrum Poznania - 100m od domu i jakieś 5m poza zasięgiem kamer monitoringu). U mnie ząb ukruszony, u kumpla obita twarz. Już raz kiedyś dostałem po mordzie w Warszawie, ale tam to kulturalnie dwa strzały w kość policzkową, a tu prosty w szczękę i kumpel jeszcze skopany, jak już leżał... Co do policji,
  • Odpowiedz
@dondon: takie sytuacje są najbardziej upierdliwe (bo w sumie nic wielkiego się nie stało, ale #!$%@? jednak zebrany). Z jednej strony się (czasem) nie dziwię, bo nie od tego jest policja, żeby ścigać sąsiada który szturchnął drugiego, bo ten wepchnął się w kolejkę w warzywniaku, ale z drugiej strony pojawia się frustracja, kiedy jakiś patologiczny ścierwuch atakuje bez powodu a potem to poszkodowany musi wypełniać masę papierów i poświęcać swój czas.
  • Odpowiedz