Wpis z mikrobloga

Moskwa -> Rosja to jedyny kraj do którego chętnie wracam w eu4 bo daje trochę możliwości. Zacząłem standardowo od oklepania Nowogrodu, potem tatarów etc. W pewnym momencie wyginęła główna linia panujących Rurykowiczów i od tego momentu aż po obecny 1700 rok cesarzami są Szujscy.

Relacje z Rzeczpospolitą do 1678 roku można opisać jako "życzliwą neutralność". Prawda jest taka, że olałem ją na początku bo liczyłem na jej rozpad ale niestety cholera urosła i bałem się jej zaatakować xD. #!$%@? biły każdego. W pewnym momencie zdobyli pół Bułgarii, Konstanynopol i wdarli się do Anatolii. Jako dumny ruski władyka nie mogłem jednak na to pozwolić, i kiedy tylko wyrównałem się z nimi techem i zrobiłem kolejne idee dające mi dyscyplinę stwierdziłem, że koniec.

Wojna ośmioletnia (1678 - 1686) była największą wojną do tego czasu. Ja, Austria, Hanza (która podbiła Danię) i Norwegia kontra Rzeczpospolita i Zakon Kawalerów Mieczowych (którzy zdobyli Szwecję i Finlandię). Bałem się jak cholera bo to był potwór dlatego początkowo front nie posuwał się u mnie zbyt szybko do przodu, zdobyłem jedynie cel wojny - Smoleńsk i czekałem. Po jakiś 3 latach doszło do bitwy pod Mohylewem gdzie Szujskim udało się przetrącić kark Rzeczpospolitej. Późniejsza próba odwrócenia losów wojny w bitwie pod Kijowem skończyła się dla Polaków również katastrofą i zajęciem 2/3 kraju (niestety zatrzymał mnie call for peace).

Wziąłem całą prawobrzeżną Ukrainę i Białoruś, chwilę później jak wilki na Rzepę rzucili się żałośnie słabi Osmanowie, państwa niemieckie i były sojusznik - Zakon.

Ogólnie głównym celem jest przeniesienie rozgrywki do Victorii II (w Azji osiągnąłem przed wojną z Rzepą granice Związku Radzieckiego i nie mam zamiaru się z nich ruszać, jedynie utworzę przy przenoszeniu Mongolię bo w eu4 już jej cory wygasły). W Vic skupię się na flocie i będę sobie takim straznikiem miru na świecie. W Ameryce mam 2 kolonie - Alaskę i Kalifornię, którą mam zamiar pod koniec gry wyzwolić.

Z ciekawostek: cała downmurica jest hiszpańska, mamelucki Egipt podbił Grecję, Toskania prawie zjednoczyła Włochy, serbska Bośnia przyjęła protestantyzm, który rządzi teraz na Bałkanach, a Nowa Funlandia walczy o niepodległość (przegrywa).

Map of upmurica: http://i.imgur.com/2NpKreD.jpg
#eu4
przykrasprawa - Moskwa -> Rosja to jedyny kraj do którego chętnie wracam w eu4 bo daj...

źródło: comment_rP2Gq5lPfXHsHFoXcGh7X7ItoUL2aQal.jpg

Pobierz
  • 13
@przykrasprawa: z takim zapleczem manpowera i kasą czemu miałbyś się obawiać Polski, w dodatku, gdy masz jeszcze za sobą Austrię, która też się nadspodziewanie dobrze rozwinęła?

Bardzo różni się Victoria II od EU IV? Nigdy w to nie grałem, a też chciałbym spróbować kontynuować grę po 1820
@nietopies: Jasne
@Dziadekmietek: Wiem, dlatego też wygrałem. Po prostu próbowałem wcześniej (bez tego jednego techa i dodatkowo zapomniałem o dowódcach) i zrobili mi anihila kilku armii xD

Co do różnic. Wszystkie gry Paradoxu skupiają się na jednej rzeczy CK - polityka dynastyczna, Victoria - ekonomia i społeczeństwo, HoI - działania wojenne. Jedynie EU4 to malowanie mapy na swój kolor. Bardzo długo nie umiałem grać w Victorię i wciąż jestem taki-se,
przykrasprawa - @nietopies: Jasne
@Dziadekmietek: Wiem, dlatego też wygrałem. Po pro...

źródło: comment_pEUgOL9Wn2QPiOUV1O2GmXJcmWIf3FOA.jpg

Pobierz
@Aryo: z modów do Victorii 2 możesz spróbować Historical Project Mod albo /gsg/Vickymod. Jest też People Demand Mod, który zmienia różne rzeczy w populacji. Chyba wszystkie dodają jakieś państwa, na pewno w Afryce, która nie jest już taka pusta. Dodają też różne decyzje, np. ludobójstwo:P
Jest jeszcze Victoria Ultimate, która dodaje dodatkowe daty poza ramami czasowymi podstawki. Oczywiście nie do końca pasuje to do mechaniki gry itp. ale zgrać można. No