Wpis z mikrobloga

@mxmilian: Polecam wszystkim, którzy posiadają staw, oczko wodne lub akwarium zakup i montaż filtra UV. U mnie nie udawała się walka prowadzona z glonami za pomocą środków chemicznych, dopiero filtr UV dał wymierny efekt. Długo wstrzymywałem się z zakupem, bo około 7 lat i żałuję, bo efekt przyszedł dość szybko, tj. 2 tygodnie, a różnica w jakości wody jest porażająca. Filtr pracuje już 3 miesiące i stan wody cały czas się poprawia. Sierpniowe upały minęły bez szalonego zakwitu glonów. Z ulgą myślę o tym, że nie będzie już konieczności wymiany wody na wiosnę.

Moje oczko wodne ma max głębokość 0,7 m, max szerokość 2 m i max długość 5 m, objętość szacuję na około 3 tys litrów.

#akwarystyka #oczkowodneboners #staw #uv #majsterkowanie
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@TadeuszSynZygmunta: Gdy wpiszesz: Filtr CUV-209 9 W w przeglądarkę, to pojawi się wynik w jednym z marketów. 168 zł.

@UowcaTroli: Nie wiem dlaczego wpadło mi zawołanie do samego siebie...
Dodatkowo mam zamknięty filtr z bakteriami, więc nie powinno być tak źle. W stawie jest tak dużo roślin, że woda na pewno nie jest jałowa.
  • Odpowiedz
@UowcaTroli: Chciałbym zrobić to nieinwazyjnie, ale niestety nie jestem jedyną osobą, która ma coś do powiedzenia przy utrzymaniu oczka wodnego. Gdy szukałem rozwiązania, znajdywałem jedynie dwa wyjścia, albo chemicznie albo lampa uv.
Tak czy inaczej zapoznam się z zagadnieniem.
  • Odpowiedz
@UowcaTroli: W akwarium miałem plagę zielonej wody. Nic nie pomagało. Dopiero lampa uv zrobiła swoje. Ale ile to ja się nasłyszałem że ona zabija wszystko. Gucio prawda. Nie zauważyłem żadnych negatywnych skutków użycia lampy uv. Z tym demonizowaniem uv to chyba lekka przesada jest.
  • Odpowiedz
@mxmilian: Niby wszystko ok, ale należy tylko pamiętać, że UV usuwa skutek a nie przyczynę. Jeśli z jakiś powodów wyłączysz UV to glony powrócą.
Jako doraźne rozwiązanie - skuteczne. Niezależnie od tego poszukałbym jednak przyczyny i starał się ją wyeliminować. To jest skuteczniejsze na dłuższą metę.
  • Odpowiedz
@robvan: Wydaje mi się, że zabija tylko to co jest zawieszone w wodzie. Myślę, że bakterie, które są uczepione czegokolwiek są bezpieczne.


@MandarynWspanialy: Nawet rosnące w oczku irysy nie pobierają wystarczającej ilości nawozu, żeby zatrzymać rozrost glonów.
  • Odpowiedz
@mxmilian: Też tak mi się wydaje że zabija to co jest w wodzie. A przecież bakterie są wszędzie. U mnie po 3 dniach stosowania lampy woda kryształ. I od tamtej pory już lampy nie włączałem. Woda kryształ cały czas.
  • Odpowiedz
@robvan: Mając sklepowe żyworódki musiałbyś lać cif żeby im zaszkodzić ( ) Już to pisałem, ryby ucierpiały ale tego nie widzisz ;).

@mxmilian: Zieloną wodę można przefiltrować przez ziemię okrzemkową... to lepsze od UV, które sterylizuje.
  • Odpowiedz
@robvan: Oczywiście że większość bakterii nitryfikacyjnych jest na powierzchniach, jednakże nie zabijasz tylko bakterii, zabijasz wszystko co żywe w wodzie, a to powoduje debalans.
  • Odpowiedz
@robvan: Sprawdzałeś w laboratorium, czy testami akwariowymi ( ͡º ͜ʖ͡º)? Testy akwariowe w sumie mają sens jedynie przy ph,gh,kh,no2 i no3, reszta jest zbyt niedokładna by brać je pod uwagę. Co sprawdzałeś :P?
  • Odpowiedz
@Papja: No i co ja mam Ci odpisać. Nie robiłem badań laboratoryjnych. Bo nawet nie badałem wody od razu tylko jak mi się przypomniało po tygodniu. Jesteś jak klekotka która tylko umie jedno - marudzić. Wybacz ale pierwszy raz muszę użyć opcji czarnej listy bo już nie chce mi się z tobą tych jałowych (uv się kłania :)) dyskusji prowadzić.
  • Odpowiedz
@robvan:
Spoko, nie czuję się w żaden sposób urażony. Do tego hobby, by robić je w sposób prawidłowy trzeba dojrzeć, nauczyć się wielu rzeczy i myśleć samodzielnie,zamiast brać sobie wiedzę ulotkową do siebie.

Jestem po prostu pewien że debalans był, co sam napisałeś "mleczna woda"
http://scr.hu/1a3j/uuyfz
Namnożyły się pierwotniaki które zjadły martwą materię organiczną którą wybiła lampa. Zapewne skoczyło NO2, serio akwarium to
  • Odpowiedz
Nawet rosnące w oczku irysy nie pobierają wystarczającej ilości nawozu, żeby zatrzymać rozrost glonów.


@mxmilian: Poczytaj o stosunku Redfielda. To na serio ciekawa lektura. Wyjaśnia wiele na temat przyczyn powstawania glonów w akwariach i innych zbiornikach (stosunek azotu do fosforu). Azotany łatwo wyciągnąć z wody (chociażby w procesie denitryfikacji), fosforany trudniej (zazwyczaj trzeba dodać azotanów, żeby pozbyć się nadmiaru fosforu).

@robvan: Ryby niestety się nie skarżą. Tu jedna
  • Odpowiedz