Wpis z mikrobloga

Takiego widoku dorobiłem się po pięciu latach pracy w Norwegii, teraz jeszcze tylko spłacić siedmioletni kredyt i można powiedzieć że jest się na swoim... Jak widać w Norwegii też jest czasem ciepło-zdjęcie zrobione ze dwa tygodnie wcześniej bo teraz już wjeżdżają przymrozki. W dolinie leci linia kolejowa Rørosbanen i płynie Glomma-najdłuższa rzeka Norwegii. #norwegia No i też #azylboners
electro_nick - Takiego widoku dorobiłem się po pięciu latach pracy w Norwegii, teraz ...

źródło: comment_IJPnGo5AUBiNGzZREpAiv6RrT8tyaWnb.jpg

Pobierz
  • 49
  • Odpowiedz
  • 0
@electro_nick: drewniany dom dobrze jest właściwie ocieplic i zaizolowac, będziesz mieć wtedy chłodno w lecie i ciepło w zimie. Jak masz gole ściany to będzie zupełnie odwrotnie.
  • Odpowiedz
@Fenri: Wiem o tym ale na razie trzeba spłacić i dopiero wtedy myśleć o sporych inwestycjach, tak jak pisałem zamontowałem pompę ciepła, opał mam darmowy(drewno i brykiet) więc mogę szuflować-tu czasem temperatura zjeżdża poniżej -35 stopni... Pierwsza zima i będę wiedział ile jest tu izolacji.
  • Odpowiedz
@electro_nick:

u pieknie to wyglada

kilka pytan

1. 5 lat siedzisz - czyli w te 5 lat nie udalo Ci sie odlozyc 200tys. i kredyt musiales brac na calosc czy czesc czy poprostu chciales brac
2. jaki jest koszt miesieczny utrzymania takiego domku - prad, woda, gaz co tam macie
3. co to za robota, wlasciwie jakie prace sa na polnocy typowe i dostepne i mozliwe do wykonywania caly rok albo
  • Odpowiedz
@bazingaxl: 1. W niecałe pięć lat odłożyłbym może i więcej, ale: kobita nie pracuje, dziecko, w międzyczasie pożyczka kumplowi na mieszkanie w PL itd... Odłożyłem ledwo 45tys, 100tys pożyczone od brata(pracuje od 3 lat tutaj). Kredyt wzięty na 320tys NOK bo kupujący pokrywa tu parę wydatków typu atesty i coś na kartografów i uaktualnienie dokumentów. Inna sprawa jest taka że teraz bardzo się opłaca brać kredyt w Norwegii-część oprocentowania odliczają z
  • Odpowiedz
@electro_nick: dzieki za odzew

no to wspaniala decyzje zyciowa podjeles :)

co to za atesty? dom zbudowany uzywany to juz po atestach

ziemia pod domem normalnie rozumiem jest na wlasnosc

ubezpieczenie czego 800nok, ciebie czy kredytu ;)

dalej nie rozumiem, patrze na mape i trondheim jest ponizej polowy norwegii, do prawdziwej polnocy jest hoho, a prowincja hedmark jest nizej :) dla mnie tak geograficznie to wlasciwie poludnie, polnoc to gdzies tak
  • Odpowiedz
@bazingaxl: Trochę to uprościłem zbytnio-Panteattest to coś jak sprawdzenie ksiąg wieczystych, poza tym płacisz ubezpieczenie transakcji, uaktualnienie dokumentacji, wychodzi to w zależności od wartości od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy koron. Ziemia pod domem na własność oczywiście, ubezpieczenie domu-drewno dobrze się pali( ͡º ͜ʖ͡º) nigdzie nie pisałem o północnej Norwegii. Co do emerytur to chcieliby tak zrobić politycy z jakiejś partii-dużo ludzi wyjeżdża zaraz po otrzymaniu emerytury
  • Odpowiedz