Wpis z mikrobloga

Co jaką odległość powinno się dokonywać sprawdzenia wysokości (punktow) np rowu o spadku 5% na odległości 500 metrów, przy pkt początkowym 202,00 i końcowym 177,00?

W zadaniu obralem odległości co 50 m. Czy jest z góry na rzucona jakaś odległość czy od czegoś zależy?

#geodezja
  • 4
@NH35: najczęściej robi się co 50 metrów, ale chyba nie ma na to żadnych norm czy przepisów. Ot, po prostu tak się przyjęło. W przypadku jezdni często dokonuje się pomiaru głównej rzędnej (osi) co 25 metrów, a pozostałych rzędnych, np. krawędzi – co 50 metrów. Zależy od ustaleń z klientem.
Dodatkowo oczywiście dokonuje się pomiaru na punktach charakterystycznych, np. na wlocie i wylocie przepustu w ciągu rowu, na skrzyżowaniach.
@mudkipz: Dzięki za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie, przy kontroli spadków stanowisko niwelatora powinno się ustawić na osi rowu czy nie ma to znaczenia? Czy też może być prostopadle do niego?
@mudkipz: Kolega NH35 pytał o stanowisko niwelatora, gdzie się rozstawić.
@NH35: Nie jest to istotne gdzie się rozstawisz, nie wpływa to praktycznie na pomiar. Ważne jest żeby tylko nie przekroczyć długości celowej tak ± 50m (oczywiście jeżeli wizura jest dobra i masz pewne oko to może być dłuższa :).