Wpis z mikrobloga

To prawda, że jednomandatowe okręgi wyborcze sprzyjają kształtowaniu się systemu dwupartyjnego. Jednocześnie zmieniają jednak sposób funkcjonowania partii - na lepszy. Warto więc z nimi eksperymentować- przekonuje Witold Sokała.

#jow #referendum #wybory
e.....3 - To prawda, że jednomandatowe okręgi wyborcze sprzyjają kształtowaniu się sy...
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ex-03: problem w tym, że w Polsce system dwupartyjny (a tak to się skończy) = PO w parze z PiSem, a to chyba najgorsza możliwa kombinacja.
  • Odpowiedz
@rss: proponuję poczytać jak funkcjonują partie w WB, kto tam wybiera premiera oraz kandydatów na posłów. Warto również zapoznać się z tym w czyim interesie głosuje taki poseł. Brak dyscypliny partyjnej również jest ciekawy. Tutaj masz dwa przykłady, film polecam obejrzeć do końca :)

w czasie debaty nad propozycją uchwały rządu Partii Pracy, aby brytyjskie wojska pozostały w Iraku, poseł okręgu Southampton Test, Alan Whitehead, Labourzysta, rozesłał do mieszkańców miasta
e.....3 - @rss: proponuję poczytać jak funkcjonują partie w WB, kto tam wybiera premi...
  • Odpowiedz
@llllllll: proszę o przykład ukarania polityka za głos przeciwko danej ustawie. Oczywiście może nie mieć możliwości kandydowania w następnych wyborach z danego bloku, ale będzie mógł wystartować sam.
  • Odpowiedz
@ex-03: przecież nawet z przytoczonego przez Ciebie cytatu wynika, że taka dyscyplina jest, skoro jakiś poseł się chwalił w listach i gazetach, że zagłosuje inaczej niż partia... u nas też się trafi raz na ruski rok "jeden sprawiedliwy", który głosuje przeciwko dyscyplinie partyjnej (jak np. Wipler, gdy był jeszcze w PiS).
Ja wiem, że wikipedia nie jest wyrocznią, ale nawet tutaj zwracają wagę, że dyscyplina partyjna jest szczególnie silna właśnie
  • Odpowiedz
@llllllll: tych posłów łącznie było ok 80. Połowa w ogóle nie zagłosowała, druga połowa zagłosowała przeciwko. Proszę o przykład, na wiki każdy może napisać. Widzisz, dzisiaj dostałem też link w którym, również bez żadnego przykładu pisali o Kanadzie i porównywali z Wielką Brytanią w której wg. autorów jest sytuacja o wiele lepsza :)
  • Odpowiedz
@ex-03: edytowałeś poprzedni komentarz, więc dodam. Oczywiście, że może wystartować sam, ale to znacznie zmniejsza jego szansę na zostanie wybranym. Przytoczyłeś przykład gościa, którego było stać na "autoreklamę" w gazetach i wysyłanie listów i jemu akurat się udało, ale zwykły poseł, który nie stosuje się do linii partii znika, bo nie jest w stanie dotrzeć do ludzi sam, bez aparatu partyjnego i pieniędzy.
  • Odpowiedz
@llllllll: był posłem, więc miał pieniądze, lokalna grupa również go wsparła wystawiając ponownie. Z racji małych okręgów, nie potrzebne były duże fundusze. Pamiętaj, że to nie są nasze 750tys okręgi tylko są to 60tys.
Nie zrobił antyreklamy, tylko znając opinię części wyborców poinformował ich o swoim działaniu i podał argumenty dlaczego zagłosuje tak jak zagłosuje. U nas możemy pomarzyć o takiej sytuacji, ponieważ wybieramy maszyny do głosowania.
  • Odpowiedz
@llllllll: co jak zwał, tak zwał? :D Jak może być dyscyplina partyjna jak to nie lider partii ustala listy? Czym on może zagrozić posłowi? Dałem dwa przykłady kiedy w najważniejszych sprawach, posłowie zbuntowali się i zagłosowali na korzyść wyborców.
  • Odpowiedz
@ex-03:

co jak zwał, tak zwał?

dyscyplina partyjna --> posłowie danej partii zgadzają się ze sobą

Jak może być dyscyplina partyjna jak to nie lider partii ustala listy? Czym on może zagrozić posłowi?

no przecież o tym rozmawiamy :) Może zagrozić usunięciem z partii i oczywiście 1 na X usuniętych wejdzie do sejmu nawet bez poparcia partii, ale X-1 nie wiejdzie, bo wbrew temu co próbujesz wmówić, ludzie głosują na
  • Odpowiedz
@ex-03: Czy Ty mnie pytasz jak prezes ma wywrzeć presję na swoich podwładnych? Z całą pewnością ma masę narzędzi... Po za tym jak ktoś głosuje przeciwko linii partii to z całą pewnością nawet we własnym okręgu we własnej partii ma przeciwników.
Ta grafika opiera się na sondażu, ja w sondaże nie wierzę. Te angielskiej również, bo tegoroczne wybory pokazały ile są warte.
  • Odpowiedz
@llllllll: żartujesz sobie ze mnie? rozumiesz co jest na tej grafice? :D

to z całą pewnością nawet we własnym okręgu we własnej partii ma przeciwników.

dopóki będzie miał więcej zwolenników niż przeciwników nic mu nie grozi :) Dobra kończę, bo to śmieszne jest co piszesz :D
  • Odpowiedz
@ex-03:

żartujesz sobie ze mnie? rozumiesz co jest na tej grafice?

O ile dobrze rozumiem wyniki telefonicznego badania opinii mieszkańców?

dopóki będzie miał więcej zwolenników niż przeciwników nic mu nie grozi

ale jeżeli pojawia się grupa przeciwników i swoje niezadowolenie wyraża prezes partii to z całą pewnością "populacja przeciwników zwiększa się"
  • Odpowiedz