Wpis z mikrobloga

#malowaniew30dni Dzień 19

Dzisiaj prawie nie malowałem, cały dzień czytałem wywiady z Beksińskim. Stosunkowo interesujący to był człowiek, i kawał kłamcy przy okazji (czy też, jak to on by siebie pewnie określił na takie stwierdzenie: zbyt nieśmiały i spolegliwy, by nie udzielić odpowiedzi, nawet gdy jej akurat nie posiada). Jak doczytam do końca wszystko co mam, to zrobię ładne podsumowanie ile sensu jest w jego słowach, gdzie mógł kłamać, a gdzie kłamał na pewno - na temat siebie i swoich prac. Uprzedzając pytania - jak niby mogę poznać, gdzie mówi nieprawdę? Ano choćby tak, że raz na pytanie o swoje zainteresowania malarstwem innych twórców odpowiada (elaboratem na dwie strony maszynopisu), że on się malarstwem wcale nie interesuje, nie ogląda obrazów innych, nie chodzi na wystawy i zna może ze 3 obrazy Picassa i ze 2 Rafaela, a w innym wywiadzie potrafi tyleż długo rozprawiać o malarstwie przed-osiemnastowiecznym. Taki z niego wesoły koleżka.

Trochę jest tego typu nieścisłości w jego słowach, ale póki co konsekwencję zauważyłem jedną: symboliki i wszelkich interpretacji to on nie znosił. I za to go lubię. Z dosadnym cytatem zostawiam was na dziś:

Czepiano się mnie niejednokrotnie, że z postaci na moich obrazach obłazi skóra. Przede wszystkim, ja w ogóle nie wiedziałem, że to jest skóra: lubiłem i nadal lubię malować fałdy, strzępy, draperie i inne takie pokrętne formy, wydaje mi się, że wyrażam w ten sposób siebie. To, co jest namalowane, nie jest dla mnie nigdy tak dosłowne jak dla oglądających, którzy do obrazu przystępują ze słownikiem symboli: drzewo – symbol życia, zieleń – symbol odroczenia, czerń – symbol śmierci, ptak, krowa, dzban, moneta, trawa, kupa, wszystko to symbole. Umysłowość przeciętnego Europejczyka zaśmiecona jest tym całym barachłem tak gruntownie, że zza sterty śmietnika nie wiele on już potrafi dostrzec, lub też niczego nie potrafi dostrzec, tylko biega z tym słownikiem i przymierza, i gdy mu się coś nie zgadza, więc ma pretensje do autora.



#malarstwo #tworczoscwlasna #beksinski
Goryptic - #malowaniew30dni Dzień 19

Dzisiaj prawie nie malowałem, cały dzień czyt...

źródło: comment_dswjfjcF5LRIoQW5SUqFRZixsUWTDyV7.jpg

Pobierz