Wpis z mikrobloga

Okno Overtona, czyli dlaczego Ukraina ma tak ogromny problem z nazizmem?

Dlaczego młodzi Ukraińcy, a nie młodzi Rumunii czy Meksykanie tak ochoczo udostępniają na swoich profilach społecznościowych nazistowską symbolikę oraz odwołania do tej ideologii, bynajmniej nie od roku czy dwóch? Dlaczego nikogo to nie dziwi? Jak to się dzieje, że faszystowskie pozdrowienia oraz symbolika wchodzą do polityki i mediów głównego nurtu, i nie wywołuje to powszechnego sprzeciwu? Dlaczego spektakularne marsze z pochodniami i wznoszeniem haseł „śmierć wrogom nacji” wydają się w tym samym czasie czymś nie do pomyślenia na przykład w bliskiej kulturowo Polsce?

Do czego tak naprawdę doprowadziła ta propagowana przez część wykopków tolerancja dla przejawów banderyzmu, którą w 2010 roku chwalił sobie wołyński negacjonista i banderowski historyk Wołodymyr Wiatrowicz?

I co powiedzielibyście na powszechne przyzwolenie na i zalegalizowanie kanibalizmu lub kazirodztwa? Niemożliwe? A jednak.

W każdym społeczeństwie istnieje tzw. okno możliwości politycznych, czyli perspektywa wykonania działań, mających doprowadzić do urzeczywistniania konkretnych myśli i poglądów, które wydają się nieakceptowalne dla społeczeństwa. Politycy są w stanie je nagłośnić i wdrożyć w życie w taki sposób, by nie byli oskarżani o zbytni radykalizm i ekstremizm. Idee stają się możliwe do wcielenia w życie nie w chwili, gdy politycy się do nich przekonują, ale wówczas, gdy większość społeczeństwa jest w stanie je zaakceptować.

Joseph P. Overton (1960-2003) wiceprezydent centrum analitycznego Mackinac Center for Public Policy, opracował model inżynierii społecznej zwany „Oknem Overtona”, który zakłada, że każdą ideę – nawet tę, która wydaje się absolutnie niemożliwa do wcielenia w życie – można zrealizować, jeżeli dobierze się odpowiednią strategię. Prawidłowe funkcjonowanie modelu zapewniają specjaliści w zakresie kształtowania opinii publicznej, a więc dziennikarze, naukowcy, specjaliści od PR, wykładowcy akademiccy, czy celebryci. Jedni działają świadomie, inni nie. Warunkiem wprowadzenia w życie pożądanej idei jest przejście przez społeczeństwo kilku etapów.


Cały model na przykładzie pod linkiem: https://mardybe.wordpress.com/2014/11/27/okno-overtona-sposob-na-legalna-pedofilie/

#ukraina #socjologia #nazizm #banderowcy #rzezwolynska
L.....h - Okno Overtona, czyli dlaczego Ukraina ma tak ogromny problem z nazizmem?

...

źródło: comment_y1MP6pbYc40TbRj8cze31QGXdxsG5Kdo.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz