Wpis z mikrobloga

ciekawostka - mozna. To byl raczej gwałt. Taka ciekawostka prawna.

Art 197 par 1 kodeksu karnego, stanowiacy o gwalcie przewiduje obcowanie płciowe miedzy innmi przez podstęp. Innymi slowy jezeli wezmiesz prostytutke, odbedziesz z nia stosunek oszukując ją że jej zapłacisz, gdy nie masz kasy i nigdy nie miales zamiaru jej zapłacic możliwie dostaniesz sztum za gwałt.


@kiedys_mialem_lepszy_brzuch: Bzdura. Wyrok Sądu Najwyższego z 26.9.1974 r., sygn. III KR 105/74, OSNKW 1974, Nr
  • Odpowiedz
@ukryty_login: inaczej przedstawiaja to w Krakowie w takim razie, ponadto wyrok jest z 74, kodeks z 97 nie wiem jak zmienialo sie orzecznictwo wtedy, pewnie powolywali sie na golse Zolla predtsawiajac mi problem.
  • Odpowiedz
@kiedys_mialem_lepszy_brzuch: Krakowska szkoła prawa karnego już chyba dla zasady robi prawie wszystko inaczej niż reszta Polski, o czym zresztą pewnie nieraz miałeś okazję się przekonać :) Spojrzałem szybko na listę publikacji prof. Zolla i nie za bardzo widzę pasującą glosę, ale może taka jest. Z podstępem jest ten problem, że jego definicja (nawet ta węższa) może sprawiać wrażenie, jak gdyby motywacja w stylu załatwienie pracy czy ślub pod to podpadała:

Wedle
  • Odpowiedz