Wpis z mikrobloga

Czołem, może mi ktoś wytłumaczyć w jaki sposób mogę ( o ile mogę na tym sprzęcie ) osiągnąć efekt bokeh?
Mam Sony A200, póki co obiektyw typu zoom, 18-70, dość ciemny bo 3.5-5.6, a z tego co wiem to efekt ten się osiąga przy jak najmocniej otwartej przesłonie regulowanej migawką, niestety przy makro gdy używam zmiennej ogniskowej zazwyczaj mogę mieć wartość jedynie 5-5.6 dla przesłony.

#fotografia
  • 23
@Aquoss: Obiektyw 50mm f 1.8. Tym kitem nie osiągniesz głębokiego bokehu. Możesz na początek kupić jakiś adapter z mocowania minolty na M42, i później dopasować obiektyw z Zenitha czy czegoś.
  • 0
@Aquoss: ustaw maksymalna ogniskowa, jak najniższe F, i fokus na obiekt jak najbliżej aparatu, tak by w tle było coś, ci jest daleko :)
@Aquoss: E tam. Przejściówka na M42 kosztuje 50zł, obiektyw z Zenitha (Helios 44) kolejne 50-70zł, i masz gotowy zestaw z manualnym focusem. Ew. jak znajdziesz tanio jakieś fajne szkło minolty to też możesz się o nie pokusić.
@gasnik: Jeszcze nie ogarniam jakie mocowanie i tak dalej, póki co skupiam się nad opanowaniem manualnej przesłony i migawki. Nawet nie wiem jakie obiektywy poza Sony by pasowały.
@Aquoss: wartość przysłony jest powiązana z ogniskową. Sam miałem ten aparat z tym samym obiektywem i niestety ale ciężko tym zestawem osiągnąć magiczny bokeh. Jedyne co Ci pozostaje to robić zdjęcie na 70mm przysłona f5.6, obiekt fotografowany umieść kilka metrów od aparatu i staraj się zachować jak największą odległość między obiektem fotografowanym a tłem za nim. Tak uzyskasz maksymalne rozmycie ale nie będzie ono powalające. Na aliexpressie możesz kupić za trochę
@siejacy: Przejściówki za dolara nie mają potwierdzenia ostrości. Znaczy to tyle, że jak wyostrzy poprawnie, to aparat nie zapiszczy potwierdzając że dany punkt jest ostry. To mają tylko droższe adaptery z chipem. No i przy 5.6 nie da się uzyskać bokehu, jedynie rozmyte tło. Tak samo ten filmik... To po prostu rozmyte tło, nie bokeh.

@Aquoss: Ten nie będzie pasował, bo ma inne mocowanie. Tylko nowsze obiektywy minolty z bagnetem
@gasnik: Akurat częściej chyba używam manualnego focusa, zwłaszcza gdy obiekt który chcę wyostrzyć jest dość blisko w wizjerze, na wzrok nie narzekam, potem na komputerze przy wywoływaniu widzę, że dobrze ustawiłem :) więc do bokehu czy portretów raczej nie potrzebują potwierdzenia AF, wizjer i oko starczą.
@Aquoss: Potwierdzenie ostrości to dar bogów. Ja też często widzę że jest ostre, a później okazuje się że jest ostre, ale nie w powiększeniu, i nawet przy otwarciu zdjęcia na pełnym ekranie zdjęcie jest poważnie rozmyte. Przy potwierdzeniu ostrości mam pewność że ten malutki fragment gdzie akurat celowałem ostrością jest ostry = zdjęcie będzie idealnie wyostrzone. Nie myl potwierdzenia ostrości z AF. AF to automatyczne ustawienie ostrości silniczkiem, a potwierdzenie ostrości