Wpis z mikrobloga

Na zdjęciu Władysław Kamiński - dowódca eskadry B 302 Dywizjonu Myśliwskiego Poznańskiego. Rok 1944.

Dzieje polskich dywizjonów lotniczych w Wielkiej Brytanii są niesamowite. Wspaniali lotnicy, masa przygód, niesamowita ofiarność i poświęcenie.
Muszę przyznać, że wrażenie na mnie, choć sam do końca nie wiem czemu zrobił na mnie por. pil. Marian Rytka z Dywizjonu 302. Został on zestrzelony 21 maja 1941 roku nad Francją ale udało mu się przeżyć. Nawiązał współpracę z francuskim ruchem oporu. We Francji spędził dwa miesiące na zbieraniu danych wywiadowczych, następnie zwiedził ''Gibraltar'' skąd udał się do WB przywożąc zebrane informacje wojskowe. W nagrodę odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, brytyjskimi Member of the Order of the British Empire i Distinguish Flying Cross.
Finał jego lotniczej kariery był jednak tragiczny. Jego Spitfire doznał awarii silnika w momencie startu maszyny na pasie startowym po czym się rozbił. Marian Rytka zmarł 5 XII 1942 r.

#historia #fotohistoria #ciekawostkihistoryczne #lotnictwo
lesio_knz - Na zdjęciu Władysław Kamiński - dowódca eskadry B 302 Dywizjonu Myśliwski...

źródło: comment_1YSxHnUWvRI8a0XyYOo0NwD2wUw9Yptu.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz