Wpis z mikrobloga

TO UCZUCIE KIEDY JEST PIĄTEK

Jutro możesz późno wstać \o/

MOŻESZ JESZCZE PARĘ GODZIN KODOWAĆ SIECI KRYPTO/P2P/BTC/KRYPTOGRAFIĘ ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#januszeinformatyki #januszekryptografii #nocnazmiana

Używa ktoś jakiegoś podpisu (pełny podpis, który możesz udowodnić, a nie HMAC) szybszy niż Ed25519?

A co polecacie do podpisywania szybko, ale odporne na Quantum Computers?
Na razie interesuje mnie schemat że masz 256 (+8) sum kontrolnych sha256 i podpisujesz nimi (lub ich ponownym hashem) osobno każdy bit z sha256 wiadomości.
Downside: podpis ma 256*256 bitów (trochę więcej bo jeszcze log2(256) podpisów trzeba dodać na końcu) i nie jest to aż tak szybkie przez to.
Upside gdyby podpisywać bardzo krótkie wiadomości np typu "tak/nie" lub inne paro bitowe to może być dużo szybsze od RSA i EC.

Oraz to samo pytanie, dla podpisów które są blinded (podobnie jak RSA można blindować).

I na koniec są na raz blinded i odporne na QC ( ͡ ͜ʖ ͡)

#matematyka #programowanie
  • 12
@wnocy: a do high frequency trading, może się okaże że weryfikacja podpisu zamówienia + podpisanie odpowiedzi będzie wąskim gardłem z punktu widzenia serwera giełdy
@wnocy: rynek jest tablicą w pamięci AFAIR, dla prostych zamówień (małych kwot) będzie to szło od razu, chyba. Zobaczymy w przyszłości :)

W każdym bądź razie, super szybkie podpisy - fajna rzecz. Czas to pieniądz
@kapelusz: komputery kwantowe łamią używane obecnie szyfry i podpisy (RSA, EC i właściwie wszystkie popularne) na których opiera się właściwie całe bezpieczeństwo informacji (https, gpg, ssh, tls, email, jabber, gg, skype, wszystko).

Tylko że muszą być odpowiednio duże aby "pomieścić" w sobie dany problem.
Problem jak klucz RSA to powiedzmy 2048 (czy jakoś tak), a obecne komputery mają wielkość (qbit) tak 4-8, podobno istnieje 512 ale są pewne spory czy on
@Cyril: Podpisy cyfrowe NTru są niepewne, raczej leakują informacje i po kilku użyciach trzeba zmienić klucz (ale to jest ok to pewnych zastosowań).
No i ed chyba dużo szybszy jest.
@telpeloth: ogólnie to na QC jak rozumiem "z definicji" na pewno będą odporne te obliczenia gdzie możesz próbować N rzeczy, każda z nich ma tak samo małą szansę na okazanie się poprawną odpowiedzią i dopuki nie policzysz do końca to nie masz pojęcia czy jesteś "bliżej" odpowiedzi czy nie.

A tak dokładnie działają crypto-hash (o ile się nie okaże iż mają jakiś błąd matematyczny w sobie).

Dlatego podpisy oparte o nie,