Wpis z mikrobloga

#stan #zdrowie #energia #cukier #dieta Brak koncentracji i zmiana nastrojów to wina diety

Są tacy ludzie, którzy z nieznanych przyczyn, odczuwają częste poczucie apatii, zmęczenia, zniechęcenia, poirytowania i mają problemy z utrzymaniem wagi. To typowe objawy zaburzenia poziomu cukru we krwi. Aby je zniwelować lub usunąć, konieczna jest zmiana diety. Codzienna dieta powinna obfitować w białko i produkty o "niskim indeksie glikemicznym". Indeks glikemiczny to wskaźnik, który określa wzrost poziomu cukru we krwi, po dwóch godzinach od zjedzenia danego produktu. Im niższy indeks glikemiczny tym lepiej dla zdrowia.

- Niezdolność utrzymania stałego poziomu cukru we krwi w ciągu dnia jest - według mnie - jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości trapiących ludzi, którzy teoretycznie na nic nie chorują, w rzeczywistości nie są w pełni sił - zauważa Maria Cross, specjalista w zakresie żywienia medycznego, autorka książki pod tytułem "Nie powinnaś tego jeść".

Mówiąc inaczej, jeżeli z niewyjaśnionych przyczyn, zaczniemy odczuwać ciągłe dokuczliwe zmęczenie, częsty odczuwalny brak koncentracji i nieodpartą ochotę na coś do zjedzenia oraz wahania nastrojów i poirytowanie, wypada dokładnie przeanalizować swój codzienny jadłospis. Może się okazać, że przyczyną tych uciążliwych dolegliwości nie jest przemęczenie, stres czy jesienna chandra, ale zła dieta, bogata przede wszystkim w węglowodany i produkty przetworzone.

- Dieta, która wpływa na zaburzenia poziomu cukru we krwi jest bogata w cukier i przetworzone węglowodany, zaś uboga w białko, które jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniej równowagi poziomu cukru we krwi. Paradoksalnie pacjenci, często tłumaczą się, że jedzą słodkie potrawy, aby dodać sobie energii, utożsamiają cukier z energią i wytrwale pochłaniają pożywienie, które jest przyczyną ich zmęczenia - wyjaśnia specjalistka żywienia Maria Cross.

Jakie produkty spożywcze są szczególnie groźne dla samopoczucia? Lekarze ustalili i określili, dominujące miejsce zajmują w tym wszelkie słodkości, ale nie tylko. Umieścili na "czarnej liście" spożywczych "wampirów" energetycznych, m.in.: dżemy, wszystkie słodycze oraz płatki śniadaniowe, białe pieczywo, biały ryż, makarony i konserwanty. Istotną przyczyną, która rzutuje na obniżenie poziomu energii w ciągu dnia, jest również omijanie posiłków lub spożywanie mało wartościowych produktów.

To głównie #!$%@? część młodzieży szkolnej, ale także dorosłych, którzy w pośpiechu do szkoły i pracy, nie znajdują czasu, nawet na skromne śniadanie. Lekarze ostrzegają: człowiek głodny źle funkcjonuje, jest mało wydolny umysłowo i fizycznie. Mózg takich osób robi się ciasny, leniwy, ospały, niechętny do mobilizacji.

Aby poczuć się lepiej i zyskać energię - wskazuje Maria Cross - wypada wprowadzić kilka prostych zmian w codziennej diecie. Po pierwsze koniecznie jeść śniadania. Wprawdzie nie każdy jest zwolennikiem wczesnych posiłków i zwykle z łatwością przełyka jedynie poranną kawę, warto a nawet trzeba, przed wyjściem z domu do pracy, zjeść choć kilka migdałów lub owoc czy grahamkę.

Wskazane, aby w diecie przyjąć zasadę: jem zawsze śniadania złożone przede wszystkim z warzyw i owoców, produktów zbożowych, nabiału i jajek, mięsa - oczywiście chudego (wołowina i cielęcina, drób, w tym kurczak i indyk) oraz ryby - najlepiej morskie i chude, bogate w białko i zdrowe tłuszcze (dorsz, morszczuk, pstrąg, sandacz, sola, szczupak i tuńczyk). Należy przy tym przyjąć drugą zasadę: podstawą codziennej diety muszą być produkty pochodzenia roślinnego, a więc owoce, warzywa i ziarna zbóż.

Zdrowe śniadanie – zdaniem specjalistów – to m.in. musli z orzechami i nasionami oraz owocami, takimi jak: jagody, truskawki i maliny, z jogurtem naturalnym i sokiem pomarańczowym. Taki posiłek poranny jest szczególnie zalecany osobom cierpiącym na zaparcia, gdyż zawiera dużo błonnika regulującego pracę jelit.

Inny zestaw – według mgr Anety Kościołek, dietetyczki i biotechnologa, specjalistki ds. zdrowia publicznego - to zielony twarożek (szczypiorek, natka pietruszki, rzeżucha), bułka grahamka i herbata. To śniadanie zalecane jest głównie dla kobiet, które planują ciążę lub są w ciąży, gdyż zielone warzywa są bogate w kwas foliowy i witaminę E, które zapobiegają wadom "cewy nerwowej". Wady cewy nerwowej to grupa wrodzonych wad rozwojowych ośrodkowego układu nerwowego powstałych podczas rozwoju płodowego.

Na śniadanie w innej wersji wskazane są: jajko na miękko z sałatką warzywną, w tym pomidor, ogórek, sałata, szczypiorek, natka pietruszki oraz kawa zbożowa z mlekiem 2%. Takie śniadanie jest bogate w pełnowartościowe białko; polecane jest sportowcom i osobom pragnącym zwiększyć masę mięśniową. Może też być jajecznica z pomidorami lub pieczarkami, bułka grahamka i herbata – radzi biotechnolog mgr Aneta Kościołek, doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dietetyk radzi również zjeść rano: kaszę manną na mleku 2%, z owocami jagodowymi (jagody, poziomki, maliny); dodaje ono energii na cały dzień, gdyż zawiera duże ilości substancji o działaniu antyoksydacyjnym i zwalczającym wolne rodniki. Bardzo wskazana jest na dobre samopoczucie owsianka na mleku z owocami (truskawki, jagody) - szczególnie zalecana osobom chorym na cukrzycę i cierpiącym na zaparcia.

Kolejnym ważnym składnikiem codziennej diety, powinny być produkty bogate w białko, a więc: ryby, mięso, jaja, nabiał, fasola, soczewica i produkty sojowe. Jak pisze w książce Maria Cross, śniadanie jest niezbędne, do równoważenia poziomu cukru we krwi. Specjalistka żywienia zachęca, aby białko znalazło się koniecznie w naszym śniadaniu. Unikniemy w ten sposób utrzymujących się w okresie dnia wahań cukru we krwi. Do tej listy należy też dodać produkty o niskim indeksie glikemicznym.
Źródło: menstream.pl i abczdrowie.pl.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym - dieta na dobre samopoczucie. Foto: polki.pl.google.com.
stanislaw-cybruch - #stan #zdrowie #energia #cukier #dieta Brak koncentracji i zmiana...

źródło: comment_SVOgazUrZgjO9gaq8J1ZR6cZhFQDjIqW.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
@stanislaw-cybruch: O ile nie zgadzam się z wnioskami (co jeść), o tyle założenia bardzo słuszne - podstawą dobrego samopoczucia jest dieta. Obok mnie w fabryce siedzi typ i #!$%@? paczkę ciastek. Na pytanie "co tam" zawsze odpowiada "meh, chyba ok, nuda".

Ludzie zabierają się do ogarniania życia od dupy strony niestety.
  • Odpowiedz