Wpis z mikrobloga

Siedzę sobie na działce i wracałem od kolegi z Fify do domu tak o 1 w nocy. Wieś zabita dechami, na drodze latarnia co 500m, a po 23 je wyłączają, wiec szedłem w ciemności ponad 30min. Jako, że nudno, to patrzyłem sobie na gwiazdy i zobaczyłem coś dziwnego. Nigdy nic takiego nie widziałem, ani nie słyszałem o czymś takim. Dosyć ciężko to wytłumaczyć. Widziałem jasny punkt na niebie który się przemieszczał (jak by jakaś gwiazda sobie leciała, jak ktoś widział kiedyś satelitę to wie o co chodzi) pomyślałem, że to satelita, więc nic w tym dziwnego - do czasu. Po jakiś 10 sekundach nagle rozbłysła, po czym wróciła do wcześniejszego wyglądu i poleciała dalej, po kolejnych 10 sekundach zniknęła. Rozbłysła w taki dziwny sposób, wyglądało to jak takie ujecie w filmie gdzie leci helikopter z reflektorem i zaczyna świecić w kamerę, a potem sobie odlatuje. Zastanawia co to mogło być, a może mamy na wypoku jakiegoś znawce który wie co to. Ja doszedłem do wniosku, że mógł to być satelita który wszedł w atmosferę.
#astronomia #gwiazdy #niebo #dziwnezjawisko
  • 15
@WojciechG: Fajne, ogólnie na początek myślałem, że to jakiś meteoryt który leci akurat centralnie na mnie i dlatego to tak dziwnie wyglądało, później stwierdziłem, że i tak za wolno leciało i wygląda jak satelita, a rozbłysk był dlatego, że wszedł w atmosferę. W porównaniu do tej animacji, na żywo wygląda o niebo lepiej ( )
@Negard w nocy mogą pojawić się 3-5 takich błysków, do ułożenia równania musisz znać dokładną liczbę takich przelotów, czas jaki spędzasz obserwując niebo i zakres nieba które obserwujesz, wtedy możesz wyliczyć szansę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Są apki i strony internetowe które pokazują z dokładnością do sekundy w którym miejscu na niebie będzie można obserwować flare.
@WojciechG: Dzieki, sprawdze rano bo mam 1-2 kreski zasiegu i ledwo neta mi lapie : )

@only: Z ta szansa to taki zart xD Jak na wiki patrzylem to pisalo, ze w danym miejscu raz na 2-3tyg, ale chyba zle przeczytalem w takim razie.