Wpis z mikrobloga

@Mlyneck:
#pcmasterrace , prośba o pomoc w złożeniu kompa do blendera i obróbki zdjęć.
Budżet do 3000zł (nie dla mnie więc nie wiem czy przekraczalny czy nie)
Prawie na pewno nie będzie podkręcany więc procek bez K ( wymyśliłem i5 4670 (805zł) , chyba max w tym budżecie)
Płyta MSI B85-G43 (?) (295zł)
Pamięć HyperX Savage 8GB 1600Mhz CL9 (~240zł) (Zawsze można potem dołożyć drugie 8GB)
Dysk SSD Crucial BX100 120GB (wiem, że warto dołożyć do 250GB ale na razie chcę się zmieścić w budżecie - ~260zł)
Zasilacz, wiadomo, Thermaltake Smart SE 530W
Jeżeli dobrze policzyłem zostaje 1200 zł na kartę i obudowę.
Karta Nvidii, bo Cycles w blenderze nie obsługuje Radeonów.

Czyli gtx 960, czy #!$%@?ć to i jednak polecić jakiegoś radka ( i jakiego)?

#komputery i wołam mistrza @Murzinio
  • 9
@Mlyneck: Do Blendera i obróbki zdjęć to 16GB RAM minimum, Xeon też ma więcej sensu niż i5 bo ma 8 wątków. Do takich zastosowań raczej jakiś GTX niż Radeon. Ja bym przyoszczędził na karcie, wziął 16GB RAM, wyżej podlinkowanego Xeona i jakiegoś używanego 660ti dajmy na to. Na obudowę dużo nie zostanie więc coś w stylu Raijintek Arcadia.
@Khaine @Murzinio Ok, dobry pomysł z prockiem, nie pomyślałem o Xeonach. Z ramem wiem, ale to jest akurat ta część, która można dokupić i wymienić w 2 minuty. Popytam się potem jak z budżetem. Jakie jeszcze gtxy mogę brać pod uwagę, mając na względzie, że znajomy jest osobą która raczej będzie bała się kupić używki?
W sumie gdyby nie to, można by poszukać poleasingowych stacji roboczych z Xeonem po taniości i do
@Mlyneck: Bez przekraczania budżetu to z Xeonem i 16GB RAM starczy pewnie góra na 750ti jeśli mówimy o nówkach. 660ti ma jakieś 2x więcej rdzeni CUDA. Jakby zostało bliżej 1000zł to chyba tylko GTX 960 zostaje. I znowu znacznie więcej sensu ma kupno używanego GTXa 780.
@Khaine to też wiem :P Ponawiam pytanie formułując je lepiej, gdybym miał polecić znajomemu za czym ma się ogólnie rozglądać gdyby :
a) dołożył trochę
b) zdecydował się na używkę
?
Znajomy jest kompletnie zielony, więc będę chciał mu tylko zasugerować części, żeby se sam podjął decyzję bo potem jak coś będzie nie tak to pretensje pewnie będą do mnie.

@Murzinio Dzięki, jakbym był w domu to bym poczytał trochę o tym
@Mlyneck: W świecie komputerów już wielokrotnie się przekonałem, że jak nie gustujemy w używkach (a jak kupujemy używki to TYLKO na gwarancji), to zawsze lepiej dołożyć. Czasem dołożenie 100 zł robi diametralną różnicę. Ja np. przyżydziłem nieco na MOBO ostatnim razem i może mi się to przypomnieć w przyszłości, że nie dołożyłem jednak tych 50 czy 70 zł. Chytry traci dwa razy.