Wpis z mikrobloga

@chicaica: No właśnie trzeba tak zrobić, żeby się nie przewróciła :D grunt, żeby dobrze obliczyć środek ciężkości, to jest podstawowe zagadnienie w projektowaniu takiej platformy
  • Odpowiedz
@crispyChrzan: Projektowałem taką platformę w ramach studiów. Może dryfować swobodnie, a nawet może sama płynąć. To oczywiście w stanie transit czyli wtedy gdy nie pracuje. W stanie eksploatacyjnym masz ten element który wydobywa dany surowiec, czyli powiedzmy wiertło i to tam jest większy problem w obliczeniach.
  • Odpowiedz
@crispyChrzan: Nie mogę już edytować poprzedniego wpisu. Studiowałem Projektowanie statków specjalnych i obiektów oceanotechnicznych. Platforma może pływać w stanie transit, pontony są wtedy opróżniane z balastu czyli cała platforma jest mniej zanurzona. Gdy już platforma dopłynie na miejsce to pompuje się wodę do pontonów i platforma osiada. Duże znaczenie też ma głębokość na jakiej placuje. Zabezpiecza się za to rurociąg w którym pracuje wietrło
  • Odpowiedz
@chilling: PG na II stopniu. Gif jak najbardziej prawdziwy ;p Tzn muszę dopowiedzieć, bo to nie jest też tak, że ta platforma nie ma zabezpieczeń, ona nie jest po prostu na stałe przytwierdzona do dna. Czyli jak się zdarzy jakaś sytuacja to może wciągnąć coś na zasadzie kotwic i odpłynąć ( no i usunąć rurociąg z wiertłem najpierw ). Inna sprawa, że dla takiej wielkiej platformy, kotwica na łańcuchach to
  • Odpowiedz
@chicaica: Bo to nie jest platforma wiertnicza! To jest semisub support offshore platform, taki kombajn do wsparcia platform wiertniczych. Zapytajcie wujka Google o "iolair". Wiem bo pracuje w zawodzie
  • Odpowiedz
@shroon: akurat ta platforma nie jest wiertnicza, ta sie powoli przemieszcza z miejsca na miejsce i tylko "pomaga" innym, ma armatki wodne, maly szpital, ladowisko dla duzych helikopterow itd.
  • Odpowiedz
@shroon: w poprzednich komentarzach napidales, ze jest w stanie transit, osiada a potem wierci. Ta platforma nigdy nie wierci, ona caly czas jest w systemie DP, jak cos to potem tylko stoi i "czeka" nigdy nie jest niczym przytwierdzona do podloza (no moze rzuci od czasu do czasu kotwice)
  • Odpowiedz