Wpis z mikrobloga

#stan #podroz #turystyka #polska Te miejsca w Polsce trzeba zobaczyć

Polska ma mnóstwo ciekawych miejsc, które warto latem odkrywać i poznać, są to m.in. historyczne miasta, a także cudowne parki narodowe, muzea, ośrodki kultury, piękno natury i historyczne urządzenia techniczne, jak Kanał Elbląski.

W Polsce jest bardzo dużo ciekawych i pięknych miejsc, które warto w wakacje zobaczyć. To nie tylko Warszawa, Kraków, Częstochowa, Wrocław, Poznań, Toruń czy Łódź. Najciekawsze są te miejsca, okolice i miejscowości, do których nie dociera zbytni tłok i hałas turystów. Chodzi m.in. o zakątki Suwalszczyzny, Kaszub, Żuław, Warmii, Podlasia, Podkarpacia, Dolnego Śląska, jak również niemal nieznanych, tajemniczych okolic Mazur czy Słowińskiego Parku Narodowego.

Żeglowna droga wodna Elbląg-Ostróda

Niezapomnianych wrażeń dostarczy na pewno każdemu dużemu i małemu Kanał Elbląski. Niezwykłość jego unikatowej w świecie i historycznej techniki, poruszania się niewielkich statków turystycznych, które raz płyną po wodzie, innym razem suną po trawie, a gdy wznoszą się lądem pod górę i zjeżdżają w dół, aby osiąść na powierzchni wody i znowu płynąć to dopiero wielka fajda, która zostaje w pamięci i wrażeniach na całe życie. Kanał Elbląski, nazywany też Kanałem Elbląsko-Ostródzkim, to żeglowna droga wodna zbudowana w XIX w. na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Składa się z systemu pięciu pochylni, które dają możliwość szybko pokonać odcinki między jeziorami i oczywiście różnicę poziomów wody. Kanał ten prowadzi turystów z Elbląga do Ostródy i z powrotem. Powstał w latach 1844–1860 dzięki królewskiemu kaprysowi. Poza USA nie ma na świecie podobnej konkurencji.

Kanał Elbląski i zabytki Elbląga

Kanał Elbląski uznany został w 2007 roku, w plebiscycie "Rzeczpospolitej", za jeden z siedmiu cudów Polski. Jest najdłuższym kanałem żeglownym w kraju. Jego całkowita długość, wraz z odgałęzieniami, wynosi 151,7 km. Suma różnic poziomów na śluzach i pochylniach wynosi 103,4 m. Żeglowny szlak wodny z Elbląga do Ostródy ma długość 84,2 km. Trasa wiedzie, m.in. przez jezioro Druzno i śluzę Miłomłyn, długości 52,0 km
oraz na odcinku Miłomłyn – Iława, długości 32,2 km.

Przez blisko cztery lata - od sierpnia 2011 do maja 2015 roku – specjaliści prowadzili gruntowną rewitalizację Kanału Elbląskiego. Kompleksowo przebudowano wszystkie pięć pochylni, umocniono brzegi, odmulono i pogłębiono szlak wodny.

W ramach remontu pochylni, dokonano wymiany wszystkich elementów mechanicznych i hydrotechnicznych, m.in. koła wodne, budynki maszynowni, turbiny napędowej, filary, torowiska, liny. Przy tej okazji w Buczyńcu urządzono izbę historyczną z nowoczesną salą multimedialną i ekspozycją m.in. form odlewniczych urządzeń pochylni oraz dokumentów dotyczących powstania kanału, z oryginalnymi podpisami budowniczego Georga Jacoba Steenke. Otwarcie Kanału po remoncie nastąpiło 29 maja 2015 roku, na terenie pochylni Buczyniec, w powiecie elbląskim, gmina Rychliki.

Przy okazji bytności w Elblągu, przed podróżą Kanałem, można skorzystać z ciekawej oferty turystycznej miasta. Można poznać jego najciekawsze zabytki, m.in. kościoły, Katedrę pw. św. Mikołaja, galerie sztuki, Stare Miasto z zabytkowymi kamieniczkami przy ul. św. Ducha z XIII-XIV wieku, elbląskie muzeum z unikatowymi zbiorami, np. z średniowieczną windą, zamek krzyżacki i Bramę Targową, wyspę Spichrzów, Ratusz Staromiejski oraz odkrytą przez archeologów legendarną osadę pruską, Truso.

Szlak Orlich Gniazd

Bardzo ciekawy i interesujący z punktu widzenia przyrodniczego, jak i naukowego, jest Park Krajobrazowy Orlich Gniazd. Pod tą nazwą kryje się unikalny obszar parku krajobrazowego, który leży na terenie województw - śląskiego i małopolskiego. Rozciąga się od Częstochowy po Olkusz i Dąbrowę Górniczą. Park Krajobrazowy Orlich Gniazd to przede wszystkim tajemnicze zamki oraz przepiękne panoramy, malownicze dolinki, imponujące ostańce skalne, rozległe groty, wzgórza wapienne i jaskinie z nietoperzami.

Największą jednak i niepowtarzalną atrakcją Parku jest Szlak Orlich Gniazd, który łączy 25 zamków ulokowanych na wapiennych skałach. Każdy z nich z osobna ma ciekawą i bogatą historię. Warto – wprost trzeba zobaczyć - głównie trzy zamki: Mirów i Bobolice, ruiny zamku w Ogrodzieńcu oraz zamek w Pieskowej Skale. To właśnie ruinom zamków i warowni, nazywanych Orlimi Gniazdami, ze względu na ich usytuowanie na wysokich skałach, zawdzięcza nazwę Szlak Orlich Gniazd.

Rzadkie gatunki roślin, ssaków i ptaków

Na terenie historycznych Orlich Gniazd, naukowcy stwierdzili występowanie rzadkich i chronionych zwierząt i roślin, m.in. liczne storczykowate: obuwik pospolity, buławnik czerwony, buławnik mieczolistny, buławnik wielkokwiatowy, gnieźnik leśny, wyblin jednolistny, storzan bezlistny, a także inne rzadkie rośliny: warzucha polska, przytulia krakowska, wawrzynek wilczełyko, śnieżyczka przebiśnieg, lilia złotogłów.

Spośród fauny, występują tu rzadkie ssaki (10), w tym liczne gatunki nietoperzy oraz m.in. gronostaj, tchórz zwyczajny, wydra europejska, ryjówka malutka, rzęsorek rzeczek i popielica. Są też rzadkie ptaki (13), w tym pustułka, jastrząb gołębiarz, krogulec, sowa uszata, puszczyk, płomykówka; gady (6), płazy (4) i bezkręgowce (16).

Spływ kajakowy Krutynią

Przyciąga niepowtarzalną i nieskażoną naturą słynna Krutynia - rzeka na Mazurach. Krutynia na Pojezierzu Mazurskim to jeden z najpiękniejszych i jedyny w swoim rodzaju szlak wodny w Europie Środkowej. Liczy 102 km. Przebiega przez malownicze i urokliwe krajobrazowo tereny Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Urodę Krutyni opisywali publicyści, wysławiali pisarze i poeci. Nosi miano Perły Mazur, Królowej Nizinnych Rzek, Magicznej Wstęgi.

Organizowany tradycyjnie spływ kajakowy Krutynią, wiedzie wśród mokradeł, przepastnych mazurskich lasów i stromych wzgórz morenowych. Rzeka Krutynia płynie przez rzadki tego typu w Europie rezerwat krajobrazowo-wodno-leśny położony na terenie dwóch gmin: Mikołajki i Ruciane-Nida. Popularna trasa spływu ma początek w Sorkwitach a zakończenie w miejscowości Ruciane-Nida. Ciekawostką na szlaku jest 1,5-kilometrowy odcinek rzeczki Sobiepanka, której nurt czasem płynie w obie strony.

Tradycja i opis spływów łodziami

Krutynia ma także tradycję Spływów Łodziami. Tradycja ta sięga odległych czasów przedwojennych. Spływy łodziami organizowane są w okresie od kwietnia do listopada. Z usług korzysta wielu turystów krajowych i zagranicznych. Spływ łodziami po Krutyni to przede wszystkim stały punkt programu wycieczek zagranicznych. Atrakcja ta, w części przewodników zaliczana jest do tych, które trzeba koniecznie odbyć i przeżyć. Możliwe są dwie trasy spływu – w 1 godzinę i w 1,5 godzinny.

Spływ łodziami przebiega przez Rezerwat Krutyni (pow. 273,12 ha), utworzony w 1983 roku, dzięki staraniom byłego konserwatora przyrody w Olsztynie. Urok Krutyni w rezerwacie cieszy się szczególnym uznaniem turystów i kajakarzy, którzy ten odcinek szlaku wodnego, uznają za najbardziej akcyjny.

Trasa wiedzie wodą rzeki obok przedwojennego budynku sanatorium, następnie płytkim i wąskim kanałem, opływa największą na trasie wyspę, na brzegach widać skutki mozolnej pracę bobrów i prowadzi do lasu porastającego zbocza wzgórz morenowych, między którymi zgrabnie meandruje Krutynia.

Osobliwości świata roślin i zwierząt

Rzeka wszędzie odsłania prawdziwe piękno osobliwości tutejszego świata roślin i zwierząt. Dno porastają rzadkie w kraju i Europie glony, m.in. jeden z czerwonych glonów, żyjących tylko w czystych wodach. Występuje tu również gąbka słodkowodna nadecznik – zwierzę bezkręgowe, które także żyje tylko w czystych wodach.

Na wysokich brzegach rzeki rośnie zimozielony skrzyp zimowy. Wiosną pojawiają się tu przylaszczki, zawilce i gwiazdnice wielkokwiatowe. Wkrótce wpływamy na odcinek widocznego wypłycenia, które #!$%@? się w tym miejscu piaszczystym dnem, ukazując drobnoziarnisty żółty piasek. Od koloru piasku miejsce to nazwali miejscowi "żółtym piaskiem". Jest ono lubiane przez dzieci – tu uwielbiają się kąpać. Przystanek "żółty piasek" kończy się godzinny spływ Krutynią. Zawracamy. W drogę powrotną spływamy z prądem do Krutyni. Powrót do bazy można wybrać trasą 1,5-godzinną.

Płyniemy z "żółtego piasku" w górę rzeki. Ale wkrótce skręca ona w prawo i jesteśmy w jej zakolu. Takich zakoli jest tu pełno. Krutynia wzięła właśnie swoją nazwę od licznych meandrów, które są charakterystyczne dla dolnego biegu wody. Nazwa jej oznacza "rzekę wartką i krętą", nie - jak niektórzy mylnie spekulują - nazywając ją "krótką". Krutynia, bo kręcąca się, wijąca, a nie "krótka".

Źródło: podroze.gazeta.pl.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym - Kanał Elbląski może być na liście UNESCO. Foto: portel.pl.google.com.
stanislaw-cybruch - #stan #podroz #turystyka #polska Te miejsca w Polsce trzeba zobac...

źródło: comment_Rp8FZQ2aqq5hLBOjEZbN2Atnr33kVuJQ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz