Aktywne Wpisy
uniwerstal +1142
AMBER PLUS
Każdy chyba już zna
1. Plusujesz post
2. Plusujesz wszystkie komentarze
3. Dopisujesz swój komentarz
4. Reszta plusuje Twój komentarz
Każdy chyba już zna
1. Plusujesz post
2. Plusujesz wszystkie komentarze
3. Dopisujesz swój komentarz
4. Reszta plusuje Twój komentarz
"Wino dostarcza człowiekowi mądrości, p--o wolności, a woda bakterii" (Angora). Problem w tym, że każdy z nas ma 10 razy więcej komórek bakterii i innych mikroorganizmów, niż komórek własnych.
Każdy człowiek ma miliardy różnych bakterii – dobrych i złych. W specyficznym środowisku przewodu pokarmowego, żyją bakterie konieczne w procesie trawienia i szkodliwe, które zwalczają potrzebne. A, jeżeli ich środowisko się zmienia, np. zaczyna brakować tlenu czy substancji odżywczych, bakterie w jelitach, które normalnie konkurują lub wzajemnie się zwalczają, zaczynają współpracować. Produkują wtedy substancje, które ułatwiają życie innym gatunkom. Cała społeczność odzyskuje równowagę i szybko przystosowuje się do nowych warunków.
Badania naukowe wykazały, że - w obliczu zagrożenia - dominujące bakterie, które w innych sytuacjach konkurują i walczą z pozostałymi gatunkami, nagle zaczynają wchodzić z nimi w symbiozę. Wydzielają substancje, które pozwalają zwalczanym wcześniej gatunkom, przetrwanie. One same także dostają związki, których brakowałoby im, w niesprzyjających czy groźnych warunkach.
Zmiany metabolizmu są konieczne do podtrzymania funkcjonowania mikrobiomu na poszczególnych odcinkach przewodu pokarmowego. Zawartość tlenu jest różna w różnych odcinkach jelita cienkiego. Jest go więcej na ścianach i na początku niż w świetle i na końcu jelita cienkiego – mówi doktorantka Almut Heinken z laboratorium prof. Ines Thiele z Luxemburg Centre for Systems Biomedicine (LCSB).
Wspierając się wzajemnie w warunkach niedoboru tlenu, społeczność bakteryjna funkcjonuje jako całość, dzięki czemu trawienie przebiega sprawnie - wyjaśnia Almut Heinken, i dodając, że analogiczne reakcje zachodzą też pod wpływem zmian dostępności składników odżywczych i występowania złuszczonych komórek przewodu pokarmowego.
Naukowcy z Luxemburg LCSB interesują się związkami interakcji bakteryjnych i chorób, nie tylko przewodu pokarmowego, ale i neurologicznych, np. parkinsona. W tym celu modele komputerowe są uzupełniane o kolejne gatunki bakterii. Gdybyśmy umieli połączyć określone reakcje mikrobiomu z początkiem choroby, zyskalibyśmy niepowtarzalną szansę. Moglibyśmy podziałać prewencyjnie lub terapeutycznie, za pomocą diety lub zmienić mikroflorę, za pomocą probiotyków – wyjaśnia Heinken.
Źródło: kopalniawiedzy.pl.
Stanisław Cybruch
Na zdjęciu ilustracyjnym - bakterie żyją dzięki nam i utrzymują nas przy życiu. Foto: fabrykasily.pl.google.com.