Wpis z mikrobloga

Który przepis zabrania spożywania alkoholu w samochodzie?


@ArRog: Art. 87. § 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w §
@hrumkel: No to załóżmy, że jeden mały browar nie spowoduje u mnie przekroczenia dopuszczalnego limitu stężenia alkoholu. Mogę sobie jeździć po mieście i popijać żywcem?

@stekelenburg2: no właśnie tak mi mówi dużo osób, ale nie potrafią podać konkretnego przepisu, wiec pytam wszystkowiedzące Mirko :)
@MCRodzyn: no nie do końca. Stan po użyciu alkoholu to stan, kiedy:

1) zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila;
2) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg.

A co jeśli sobie sączę browarka powolutku i mam poniżej powyższych wartości?

@FluidPanda: takie historie tez słyszałem, ale nikt nie potrafi mi podać konkretnej podstawy prawnej.

Esotiq: z reszta to głupie, bo
@ArRog: w teorii oczywiscie jesli pijesz, jedziesz i nie przekraczasz normy to mozesz jechac i pic... tylko, ze to tylko i wylacznie teoria, a w praktyce jak Policja Cie zauwazy z browarem w rece to zatrzymuje... po to zeby sprawdzic czy wyzej wymienionych norm nie przekroczyles... bo za samo picie przeciez nic Ci zrobic nie moga.
@ArRog: Nie ma żadnego przepisu który zakazuję. W moim przypadku było tylko sprawdzenie dokumentów i poinformowano mnie że nie można mieć kluczyków w stacyjce oraz odpalonego silnika gdyż wtedy może być to uznane za próbę popełnienia przestępstwa.

Art. 87. § 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50