Wpis z mikrobloga

#sep #elektryka #elektroda Mirki, ma ktoś z was może w wersji elektronicznej i mógłby pożyczyć normę PN-IEC 60364, lub chociaż PN-IEC 60364-7-714:2003? Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych -- Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji -- Instalacje oświetlenia zewnętrznego. Potrzebuję coś sprawdzić, a w internetach bieda.
  • 17
@Mulek05: z normami może być ciężko. Nikt Ci raczej nie da od tak normy, za którą zapłacił. Są one dostępne w bibliotekach politechniki do przeczytania, jeśli nie ma w internecie. Może po prostu zadaj pytanie i ktoś będzie wiedział jak to ma być.
@andzej74: @100mph: Bo mam w #pracbaza taką zagwozdkę. Czy metalowy wysięgnik zamontowany na elewacji na wysokości 3,5-4m+ z zamotowaną oprawą o drugiej klasie ochronności trzeba uziemiać skoro nie ma możliwości dotyku bezpośredniego? Potrzebuję odpowiedź popartą normą...
@Mulek05: niestety normy nie mam ale ja bym nie uziemił chyba. Bo on z tego co rozumiem nie ma żadnego potencjału, jest po prostu metalowym elementem a Ty w ten sposób nadałbyś mu ten potencjał i włączył go do instalacji. Zdaje się, że to trochę tak jakbyś uziemiał framugę, choć mogę się mylić, bo to nie moja działka.
@andzej74: No właśnie, wysięgnik jest tylko kawałkiem metalu utrzymującym lampę w odpowiedniej pozycji, ale w jego środku jest poprowadzony kabel zasilający lampę(YDY 2x2,5, lampy LEDowe, 2 klasa ochronności). I tak samo trasy kablowe też są tylko kawałkiem metalu podtrzymującym kable/przewody, a uziemia się je.
@Mulek05: stosuje się dwużyłowe ale w samym odbiorniku. Instalacja do opraw (puszki/zacisków) ma być doprowadzona z żyłą ochronną zgodnie z zacytowanym wcześniej rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych dla budynków i ich usytuowania.
@jednostronnyelementspajajacy: @marek22: No dobra, ja tego nie wymyśliłem, zasilanie jest doprowadzone kablem YKY5x2,5 a do punktów, do lamp jest doprowadzony YKY2x2,5. Ja tylko szukam informacji czy wysięgnik na którym jest zamocowana lampa trzeba uziemiać jeśli jest zamocowana na elewacji na wysokości 3,5-4m+ skoro nie ma możliwości dotyku bezpośredniego.
@Mulek05: za opracowaniem na sep.pl "Systemy i rozwiązania instalacji elektrycznych w budynkach":


- metalowe wsporniki izolatorów linii napowietrznych, które są przytwierdzone do budynku i
są umieszczone poza zasięgiem ręki,
- zbrojenie żelbetowych słupów linii napowietrznych, w których zbrojenie stalowe nie jest
dostępne,
- części przewodzące, ze względu na ich niewielkie rozmiary (około 50×50 mm) lub ze
względu na ich właściwości nie mogą być uchwycone, a także nie może dojść do
znaczącego