Wpis z mikrobloga

Chciałbym podzielić się z wami kilkoma doświadczeniami, na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego telefonu iPhone.
1. Ekran
Bardzo często do sprzedaży trafiają telefony z nieoryginalnym ekranem. Dotyczy to praktycznie wszystkich modeli (iPhone 4/4S5/5S/6/6 plsu). Jak go rozpoznać?
- Jeśli mamy drugi telefon do porównania to zauważymy zimniejszy kolor podświetlenia matrycy w podróbce.
- Na krawędziach ekranu mogą być widoczne prześwitujące maleńkie szczeliny
- w zaciemnionym pomieszczeniu podświetlenie może przebijać w miejscu przełącznika trybu cichego. Po przestawieniu przełącznika w tryb cichy nie powinno przebijać się żadne światło w oryginalnym ekranie.
- W skrajnych przypadkach dotyk ekranu może nie działać w którymś rogu ekranu. Np. nie można wcisnąć skrajnego przycisku klawiatury.
- Zamienniki mają miękką szybę, więc ewentualne rysy będą nawet kilkucentymetrowe i wyczuwalne pod paznokciem. Oryginalny używany bez ochrony ekran najczęściej nabiera bardzo krótkich i płytkich rys rozchodzących się w różnych kierunkach, lecz raczej nie wyczuwalnych pod paznokciem.
- Tańsze zamienniki czasami wykonane są tak źle, że ich słabe spasowanie powoduje prześwitywanie podświetlenia na krawędziach telefonu.

Lepsze zamienniki ekranów mają zintegrowane kamery, czujniki i przycisk home, ale często pozostają jakieś prześwitujące mini szczelinki na krawędziach. Kolory można porównać choćby w aplikacji „Pogoda” obserwując niebieski kolor nieba po ustawieniu tych samych lokacji.

2. Podzespoły
Najtańsze zamienniki ekranów wymagają przeklejenia wielu podzespołów. Po takim zabiegu pozostają pamiątki, które można wykryć.
- Przycisk home może być delikatnie poluzowany. Przesuwa się na boki pod naciskiem palca albo luźno obija się przy potrząśnięciu.
- Kamera frontowa po przeklejeniu nie zawsze znajduje się w centrum oczka. Nie wpływa to zazwyczaj na robione zdjęcia.
- Czujnik zbliżenia, który wygasza ekran podczas rozmowy może się zacinać lub nie działać w ogóle więc obowiązkowo należy to sprawdzić podczas rozmowy testowej. Jeśli po przyłożeniu słuchawki do ucha ekran nie gaśnie to nie zganiajmy tego na brodę drwala.
- Przyciski regulacji głośności czasem zawodzą, głównie w starszych modelach (iPhone 4/4S).
- Osłonka głośnika frontowego nad ekranem może być przybrudzona ale nie powinna być pogięta. Czasami źle ułożona osłonka nie zakrywa całej szczeliny głośnika lub widać na niej ślady igły.
- Śrubki mocujące ekran nie powinny wyglądać na używane.
- Przycisk usypiania powinien działać za każdym razem. W modelu iPhone 5 jest uruchomiony program nieodpłatnej wymiany niedziałającego przycisku.

3. Gniazda
- iPhone 5 ma czasem problemy z nieoryginalnymi kablami i ładowarkami. Dobrze jest podłączyć taki telefon innym kabelkiem niż tym dołączonym w pudełku aby sprawdzić czy nie wyskoczy nam informacja, że to akcesorium może nie być obsługiwane
W modelu 5S zdarza się, że przewód będzie działał tylko jednostronnie.
- W modelu 4/4S dobrze jest poświecić na dno gniazda mini-jack aby sprawdzić, czy czujnik zalania nie jest pomarańczowy.

4. Bateria
- Kupując model iPhone 5 należy być przygotowanym na konieczność wymiany baterii. Apple ma uruchomiony nieodpłatny program wymiany baterii, lecz wykryty w serwisie nieoryginalny ekran, czy znaczne wgniecenie obudowy może skutkować odmową wymiany akumulatora. W komisie raczej nie sprawdzimy sprawności baterii, ale Autoryzowany serwis baterię wymieni bez kłopotu w razie problemów.
- iPhone 3G jest kapryśny jeśli chodzi o baterie. Włożenie zamiennika często wystarcza na kilka tygodni. Nie jest łatwo dobrać odpowiedni akumulator.

5. Gwarancja
Dobrze jest sprawdzić, czy sprzedawca mówi prawdę o gwarancji producenta i sprawdzić samemu na stronie apple, czy nasz telefon jest jeszcze na gwarancji i do kiedy. Pamiętajmy, że jeśli mamy nieoryginalny ekran to Apple prawdopodobnie odrzuci późniejsze ewentualne roszczenia gwarancyjne. Warto o tym pamiętać kupując iPhone 6.
https://selfsolve.apple.com/agreementWarrantyDynamic.do

6. Wifi/bluetooth
Absolutnie w każdym modelu należy sprawdzić, czy telefon łączy się z siecią wifi i czy jest wykrywalny bluetooth.

7. Szybka w iPad (1/2/3) (taki bonus)
Przed zakupem dobrze jest naciskać delikatnie palcem ramkę szybki dookoła aby sprawdzić, czy w którymś miejscu nie sprawia wrażenia odklejonej. Zamienniki mają często słaby klej i po jakimś czasie po dociśnięciu pojawiają się miejsca, gdzie klej puszcza. Chyba, że ktoś przy naprawie użyje kropelki…

Wołam osoby, które zgłaszały ciekawość
@ninetyeight @MorgnaWhiteII @davgranded @alyaoo @UlfNitjsefni @mytysy
#iphone #telefony #poradnik
  • 22