Wpis z mikrobloga

Mam taki problem - w domu Wi-Fi słabo sięga piętro wyżej. Dostawca internetu (lokalna kablówka) kiedyś pozwalał na podłączenie tylko jednego urządzenia na raz do rutera, za więcej trzeba było dopłacać, co nie miało sensu przy posiadaniu trzech laptopów i wchodzących smartfonach.

W związku z tym kupiony został Linksys WRT320N, który stoi sobie podłączony do rutera od dostawcy robiącego tylko za modem.

Jednak nie pokrywa on zasięgiem całego domu, a ostatnio dostawca zmienił ofertę i rutery i pozwolił na podłączenie dowolnej liczby urządzeń. Dlatego też chciałbym pociągnąć od niego kabel i postawić Linksysa piętro wyżej, aby parter był pokryty zasięgiem rutera od dostawcy, a piętro zasięgiem Linksysa.

W związku z tym moje pytania:
1. Czy na Linksysie wyłączyć DHCP i dać robić robotę temu drugiemu ruterowi? Czy ma znaczenie, czy kabel podepnę pod port LAN czy WAN w Linksysie? Ogólnie jakieś sugestie, jak to zrobić, żeby wszystko działało jak najlepiej. Mile widziane, żeby podpięte do obu różnych ruterów widziały się jako urządzenia w jednej sieci.
2. Czy jest możliwe, aby oba rutery dawały takie samo SSID i to w żaden sposób nie kolidowało? Chciałbym uniknąć sytuacji, w której idąc do innego pokoju muszę ręcznie zmieniać sieć, ale jeszcze bardziej niechciał bym, żeby urządzenie znajdujące się w zasięgu obu ruterów nie ogarniało. Jeżeli tak można, to czy wystarczy ustawić to samo SSID i hasło, czy może trzeba coś jeszcze włączać i czy mają być na tym samym czy różnych kanałach.

Z rzeczy, o których nie wspomniałem wcześniej: ruter od dostawcy jest jakiejś nieznanej mi firmy CBN (jak trzeba to mogę spojrzeć jaki to model). Linksysa nie mogę bezpośrednio podłączyć do "ściany", bo do tego CBNa internet idzie jakimś kablem podobnym do antenowego, a nie Ethernetem.

Z góry dzięki za pomoc.

#komputery #informatyka #sieci #pcmasterrace
  • 8
@Lerhond: najlepiej poprowadzić kabel do drugiego routera, którego ustawiamy w trybie Access Point Only (wyłączony routing, dhcp).
Można też kupić jakiegoś tp-linka i wgrać mu dd-wrt oraz ustawić w trybie repeater - wszędzie tak robię i działa to do bardzo dobrze. 10 minut roboty.
@Lerhond:

1. Czy na Linksysie wyłączyć DHCP i dać robić robotę temu drugiemu ruterowi?


Nie ma takiej potrzeby

Czy ma znaczenie, czy kabel podepnę pod port LAN czy WAN w Linksysie?

Jeśli chcesz odseparować sieci, podłączasz do WAN, jeśli nie to może zostać powiedzmy LAN1

2. Czy jest możliwe, aby oba rutery dawały takie samo SSID i to w żaden sposób nie kolidowało?


Tak. Ustawiasz to samo SSID, ten sam typ