Wpis z mikrobloga

(...) Wraz ze zniesieniem kwot mlecznych znacznie nasiliła się presja cenowa ze strony niektórych sieci handlowych. Polska Izba Mleka wraz z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka wystosowały już oficjalne pismo w tej sprawie skierowane do przedstawicieli władz.

– Jako branża wyczerpaliśmy w tym momencie swoje możliwości negocjacyjne. Niestety, stajemy na pozycji nieuprzywilejowanej, nie żądamy, żeby tutaj ktoś był gorszy, ktoś był lepszy, bo zdajemy sobie sprawę z ekonomii rynku. Natomiast nie możemy być postawieni co do zasady na pozycji gorszej, w której każe się nam obniżać ceny, nie patrząc na to, jakie konsekwencje poniosą rolnicy – uzasadnia Maliszewska.

Przedstawiciele branży przygotowali też propozycje zmian, które mają uregulować relacje na linii producenci wyrobów mleczarskich – sieci handlowe. Na ten temat na początku maja rozmawiali również przedstawiciele firm mleczarskich, resortu rolnictwa i UOKiK. Eksperci podkreślają, że pozycję negocjacyjną producentów żywności może wzmocnić konsolidacja – zarówno w ramach jednej branży, jak i międzybranżowa.


http://www.biznes.newseria.pl/news/zniesienie_kwot_mlecznych,p1385643179

Olaboga, producenci obrażajo wolny rynek!

Ludzi, którym jak najbardziej powinno zależeć na wolnym rynku chcą wprowadzać regulacje. xD

To jest oczywiście tylko jeden malutki przykład dotyczącej jednej grupy. Tylko, że w rzeczywistości nie-wirtualnej takich grup jest tysiące. Grup, które żyją w rzeczywistym świecie, a nie w świecie utopijnych wizjo Korwinistów. I bum ~4%. I bum statystyki mówiące, że Korwin nie jest liderem niezależnie od tego czy mówimy o młodych czy o kapitalistach.

Może jednak warto porzucić utopijną wizję świata na rzecz rozwiązywania problemów rzeczywistości?

#korwin #wolnyrynek
  • 46
@kubica94: o czym ty piszesz w ogóle? Ja próbuję zauważyć, że idee propagowane przez ludzi związanych z JKMem nijak się mają do rzeczywistych potrzeb producentów, pośredników i konsumentów. Co to za stwierdzenie, że 'wolny rynek jest dla konsumenta'? A co z producentem i pośrednikami?

@NoLajf: Utopijna jest wizja świata, w której chce się ustawą wprowadzić 'wolny rynek', zlikwidować system ubezpieczeń społecznych i pozbywać się w pełni regulacji.

No to skoro
@Baron_Al_von_PuciPusia Ale co mnie interesują ich potrzeby, (też mam swoje potrzeby jakoś nikt nad nimi się nie pochyla) naprodukowali w #!$%@? mleka i podaż poleciała pod niebo i się buntują że cena spada. Bardzo dobrze bo wtedy najmniej wydajne gospodarstwa upadną i dzięki temu mamy postęp bo przetrwają bardziej wydajne firmy i produkcja mleka będzie tańsza a inne zasoby będziemy mogli zagospodarować na co innego.
Nie wiem czy ty co rano zamartwiasz
Bo to może oznaczać mrzonkę, coś niemożliwego (ale wtedy proszę o podanie tego prawa wszechświata, które taki stan uniemożliwia)


@NoLajf: Globalna rzeczywistość polityczna, gospodarcza i społeczna. Wprowadzenie ustawą 'wolnego rynku' musiałoby zaistnieć w skali globalnej w tym samym czasie i oznaczać również przemiany społeczne. To może zaistnieć, ale jako efekt daleko idących przemian, a nie jako ich przyczyna. Być może kolejny przełom technologiczny mógłby tego dokonać, ale obecnie nic nie wskazuje
@NoLajf: To już widać w państwach wysokorozwiniętych. Liczba godzin pracujących się obniża. Zarobki rosną, produkcja rośnie bo wydajność rośnie.

Rozwój technologiczny postępuje i z każdym rokiem maszyny mogą wykonywać coraz więcej zadań. Wystarczy zobaczyć jak wygląda przemysł motoryzacyjny na przestrzeni lat. Pytanie pozostaje otwarte - co zrobić z ludźmi. Przejście w pełni z przemysłu na rynek usług to nie jest dobre rozwiązanie. Bo i nie da się upchnąć tam wszystkich.

Co
@NoLajf: Utopijny oznacza dokładnie to co napisałeś - jest to coś idealnego, więc jednocześnie niemożliwego. W tym przypadku jeżeli Biedronka i Lidl mają zdecydowaną większość rynku to wykorzystując efekt swojej skali mogą sobie dyktować ceny i w pewnym momencie mogą nawet przestać ze sobą konkurować, wykorzystując swój duopol. Co robią producenci? Skoro dwie sieci mają cały rynek i dyktują im cenę a przecież nikt inny od nich tego kupi (możliwość uzyskania
@Baron_Al_von_PuciPusia: Oczywiście że w interesie producentów jest to żeby państwo ustalało cenę minimalną na mleko, na mąkę itd. Bo dzięki temu producenci nie będą ze sobą konkurować, ale to jest zwykła ZMOWA CENOWA- praktyka monopolistyczna i ludzie którzy prowadzą tego typu praktyki powinni pójść siedzieć, bo producenci mają ze sobą konkurować i co mnie obchodzi że ktoś mniej zarobi albo zbankrutuje?