Wpis z mikrobloga

może poruszam temat po raz milionowy ale ciągle nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi. Trzymam browarka na burzliwej i zastanawiam sie

- po co mam trzymac go pozniej na cichej jak nie chmiele na zimno? Czy tylko pozwalam mu ewentualnie dofermentowac gdyby drozdze na chwile przysnely?

- czy nie odfiltrowane przy zlewaniu na burzliwa chmieliny przeszkadzaja w czymkolwiek? To wyjatkowo glupie pytanie ale zastanawiam sie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

- summer ale z 12 odfermentowal na 3 blg, 13 dni na burzliwej 18 stopni temp otoczenia US-05. Zlewac na cicha czy butelkowac?

#piwowarstwo
  • 5
1. Cicha sprawia ze piwo będzie klarowniejsze, oddziela piwo od nartwych drożdży, daje mu czas żeby dodgermentowac
2. Duza ilosc osadow moze powodowac garbnikową goryczke i moze zawierac resztki skrobi.
3. Nie patrz do ilu zeszlo, tylko czy blg juz sie nie zmienia
@TheFuckingRoses:
1. Główna sprawa to klarowanie. Wielu piwowarów domowych tego nie robi, bo nie ma większego sensu.
2. Chmieliny mogą stać się zalążkami gazu, jak masz dużo chmielin to piwo po otwarciu lubi się spienić i wyjść górą. Innych minusów (poza wizualnymi) nie dostrzegam.
3. Ja bym butelkował, aczkolwiek zostaw jeszcze na 3-4 dni i powtórz pomiar :)

@ZetarXenil:
gdzie w chmielu resztka skrobii? Generalnie trzeba bardzo się postarać, aby