Wpis z mikrobloga

Dlaczego w USA łatwiej promować rozwiązania wolnościowe?

Wśród licznych typologii ludzi istnieje typologia temperamentu Roberta Cloningera, który twierdził, że funkcjonują trzy typy: ryzykanci, czyli ci, co mają przewagę dopaminy, poszukiwacze nowego - to ci, u których dominuje noradrenalina, uzależnieni od nagrody, a trzecia grupa to serotoninowcy, u których przeważa chęć uniknięcia szkód. Nasza neurochemia dzieli nas na ryzykantów, łakomczuchów i ostrożnisiów. Na przełomie XIX i XX wieku nastąpiła separacja behawioralna - ryzykanci brali małe tobołki i wsiadali na statki, a ostrożnisie siedzieli na małych poletkach, gdzieś tam na przykład pod Karpatami, i siali sobie owies. I tę separację widać dziś na wielu przykładach - Amerykanie są tymi, którzy chcą mieć w domu broń, są ryzykantami, chcą walczyć, ale i sami siebie bronić. Ostrożnisie - czyli Europa - chce zakazać posiadania broni prywatnym osobom, czyli ja nie chcę się bronić, ale chcę mieć pewność, że do mnie nikt nie strzeli. Wracając do tego, co pani powiedziała. Ci ostrożnisie są przywiązani do własnego terytorium. W Ameryce każdy, no z wyjątkiem Indianina, jest trochę intruzem i często nomadem. Mobilność jest tam wysoka, a dzieci powinny możliwie szybko opuszczać rodzinny dom.

#2zdrajcy #biologia #ciekawostki #vetulani #4konserwy #libertarianizm #korwin
  • 13
@BankCentralnyXXX: Ratunek jest ale nie taki jaki większość by chciała i nie tam gdzie większość się go spodziewa, ja go widzę w Chinach które już spróbowały komunizmu w wersji hard i teraz pragmatycznie dochodzą do wniosku że najlepszą formą gospodarowania nawet w społeczeństwie kolektywistycznym jest wolny rynek.
@Myrten: no i nawet komuniści (konkretnie sekretarz partii w publicznej telewizji) to przyznali w 88, ba! nawet powołali do życia chyba najbardziej wolnorynkową ustawę w historii i co z tego, jak przeciętny Janusz to #!$%@? debil, a Grażynka to kretynka, przykro mi, ale tak uważam i smutno mi jest, że żyje w jednym społeczeństwie z taką masą upośledzonych ludzi przez których jest jak jest, nawet szkoda to wszystko komentować, a zresztą
@Velati: aaaaa jak powiedział to lewak to napewno to jest prawda ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie interesuje mnie kto to powiedział. Twierdzisz że w USA łatwiej promować wolność i "udowadniasz" to tym tekstem. Udowodnij to konkretnym badaniem typologii w USA a nie "rozumowaniem" że keidyś wyjechali ryzykanci.
@Velati: a nie ma to czasem związku z tym, że mieli czarnych niewolników - i nie byli zainteresowani budową państwa socjalnego, bo pieniądze od bogatych byłyby transferowane do biednych? Państwa opiekuńcze powstały głównie w Europie, gdzie bogactwo było o wiele równomierniej rozłożone - i przede wszystkim, pieniądze szły na ludzi podobnych do przeciętnego podatnika.