Wpis z mikrobloga

Robię porządek w notatkach i pomyślałam, że może kogoś to zainteresuje.

Euplectella aspergillum (nazywana koszykiem Wenery) jest gąbką szklistą występującą u wybrzeży Japonii i Filipin. Jest to zwierzę niezwykle interesujące z punktu widzenia naukowców. Wszystko z powodu cienkich (o grubości ludzkiego włosa), szklanych włókien wyrastających z podstawy gąbki.

Włókna te nie tylko przewodzą światło lepiej niż wytwarzane przez ludzi światłowody, ale są też znacznie bardziej elastyczne. Jednym z czynników, dzięki którym tak się dzieje, jest zawartość śladowych ilości sodu. Nie da się go dodać do sztucznych włókien szklanych z powodu wysokiej temperatury koniecznej do ich wytworzenia, jednak naukowcy mają nadzieję na ulepszenie procesu produkcji właśnie dzięki temu organizmowi.
I pomyśleć, że ludzie tak się cieszyli z wynalezienia światłowodu 50 lat temu, a taka gąbka od milionów lat wytwarza lepsze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dodatkową ciekawostką jest fakt, że Euplectella jest znana ludzkości już od dawna - była bardzo popularnym prezentem ślubnym w Japonii i Anglii. Dlaczego? Otóż jest ona domem dla dwóch krewetek – samca i samicy. Trafiają one do gąbki będąc jeszcze larwami i czyszczą ją w zamian otrzymując pokarm. I tak sobie żyją, jedzą i rosną, aż są zbyt duże żeby uciec i uwięzione spędzają resztę życia w gąbce. Idealny prezent ślubny – symbol uwięz… znaczy zjednoczenia na resztę życia. Takie „Dopóki śmierć nas nie rozłączy”.

#nauka #biomimetyka #ciekawostki
Nyana - Robię porządek w notatkach i pomyślałam, że może kogoś to zainteresuje.

Eu...

źródło: comment_wsND2D4c0Ty3m6sw5KckQS00PXeHsjdK.jpg

Pobierz
  • 28
  • Odpowiedz
@Pauson: Śmiem podejrzewać, że nie pytasz serio, więc nie będę marnować swojego czasu na szukanie odpowiedzi. Gdybyś jednak pytał serio to zajrzyj tu - powinieneś coś znaleźć. A jak nie to możesz przeszukać inne badania tej pani ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Nyana: Całkiem serio pytam, inżynierię materiałową studiuję, konkretniej materiały do zastosować opto-elektronicznych więc jestem ciekaw.

Dzięki za artykuł, znalazłem sam współczynnik ale nie ma info o dyspersji. Musiałbym poszukać innych badań.
  • Odpowiedz