Wpis z mikrobloga

Dlaczego Korwin - Mikke używa herbu Korwin właśnie, skoro ja nigdzie nie mogę znaleźć jego nazwiska wśród herbownych? Nazwisko panieńskie jego matki (Rosochacka) znajduje się za to pod herbem Prus - dlaczego nie używa Prusa? Nazwisko Mikke z kolei chyba w ogóle nie jest szlacheckie.
#korwin #pytanie
  • 14
  • Odpowiedz
@LibertyPrime: Dzięki, szukam Mücke (z trudem, bo nie znam szwedzkiego).

Niedokładnie. Postawmy kropkę nad ı – a raczej dwie kropki nad u. Moja rodzina przywędrowała ze Szwecji przez Saksonię – do Polski przybyła z królami saskimi. Nazywała się Mücke, z umlautem – co można obejrzeć na cmentarzu ewangelickim w Warszawie (mój pra-pradziad był superintendentem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego). Dopiero gałąź, która przeszła na katolicyzm, na mocy praw W.X. Litewskiego otrzymała herb Korwin –
  • Odpowiedz
@Killjoy: Pamiętam, że ktoś kiedyś napisał strasznie agresywną polemikę odnośnie tego całego herbu i szlachectwa Korwin-Mikkego, ale nie mogę sobie przypomnieć kto to był. Pewnie było to opublikowane w jakimś starym "Najwyższym Czasie" na przełomie wieków. Niestety google nic nie podpowiada, a mi się nie chce przeglądać archiwum ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Killjoy: tu ktoś grzebał w drzewie geneaologicznym Korwina, nie wiem na ile te informacje są prawdziwe:

http://minakowski.pl/janusz-korwin-mikke-tez-ma-koligacje-z-kaczynskim-komorowskim-jaruzelskim-i-janem-pawlem-ii/

Sam Korwin kiedyś pisał tak:

" Moja rodzina przywędrowała ze Szwecji przez Saksonię – do Polski przybyła z królami saskimi. Nazywała się Mücke, z umlautem – co można obejrzeć na cmentarzu ewangelickim w Warszawie (mój pra-pradziad był superintendentem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego). Dopiero gałąź, która przeszła na katolicyzm, na mocy praw W.X. Litewskiego otrzymała herb Korwin
  • Odpowiedz