Wpis z mikrobloga

Głosowanie w najbliższych wyborach na kogokolwiek poza Dudą w żaden sposób nie przyczyni się do utrącenia PBK ze stołka.
Wiem, że poglądy JKM, opinie Kukiza, czy nogi Ogórek mogą na Was działać, ale spójrzmy na fakty - żaden z tych kandydatów nie ma najmniejszych szans na drugą turę. Żadnych.
I co da głos oddany na któregoś z nich? To będzie jakiś manifest niezależności? I tak nikt nie będzie o tym pamiętał za miesiąc. Jedyne do czego może się to przyczynić, to rozwodnienie głosów do tego stopnia, że PBK przejdzie w pierwszej turze.
Pragmatycznie - tylko głos na Dudę może coś zmienić. To całkowicie nie moja opcja polityczna, ale wiem, że to jedyny sposób.

#polityka #wybory #kukiz #korwin #dudanaprezydenta
  • 21
@Stachan: Przede wszystkim należy dążyć do stanu, gdzie dwa ośrodki władzy (prezydent i premier) nie będą w rękach jednej opcji politycznej. Dzięki temu będzie możliwa wzajemna ich kontrola, a nie tylko ślepe podpisywanie ustaw, jak w przypadku PBK.
@WujekRada: Zwróć jednak uwagę, że jeśli PBK odskoczy od Dudy na dużo procent po pierwszej turze, może to zasugerować wyborcom "niezdecydowanym", że jego szanse nie są duże. A nikt nie chce głosować na konia, który kuleje. Taki przeciętny Janusz woli wieczorem cieszyć, że "jego kandydat" wygrał.
@mephisto4: ale jest bez znaczenia ile głosów ma kandydat z drugiego miejsca, ważne żeby Bronek nie miał ponad 50%, więc co za róznica czy pozostała pula głosów bedzie rozbita na jednego czy kilku kandydatów.
@WujekRada: Zakładam, że osoba głosująca na PBK w pierwszej turze, zrobi to też w drugiej. Nie można tego powiedzieć o całej reszcie.
Poza tym druga tura, gdzie pozostaje już tylko dwóch kandydatów przyciąga więcej ludzi (z reguły większa frekwencja), którzy nie wiadomo jak zagłosują (pewnie zasugerują się sondażami)
@mephisto4: A jak głosy się niby rozwadniają :D? W kwestii tego czy będzie druga tura decyduje tylko i wyłącznie
a) ilość głosów na bronka
b) ilość głosów na wszystkich kandydatów poza bronkiem

b musi być większe od a żeby była druga tura
@mephisto4: Powiem więcej - PiSowcy mają interes w tym żeby Korwin miał >5% bo wtedy będzie większe poparcie w wyborach parlamentarnych i będzie koalicjant a bez koalicjanta dla PiS to dalej będzie platforma rządzić.