Wpis z mikrobloga

Pokażcie mi coś, co ma vim, a czego nie ma dobre IDE (jak eclipse, qtcreator, czy intellij).


@vipe:

1) Najbardziej podstawowa funkcja, którą uwielbiam, a koledzy z pracy mi zazdroszczą: "." Tak. To jest kropka. Po wciśnięciu powtarza ostatnią akcję jaką wykonałem.
2) Makra - nagranie serii zdarzeń i możliwość ich powtórzenia dowolną ilość razy. Wiem, że niektóre edytory mają makra ale bicz plis...
  • Odpowiedz
@moriturius:
1) Bo widzisz, w vimie wiele operacji sprowadza się do wpisywania poleceń, więc klikanie kropki sporo upraszcza. W solidnym środowisku wszystkie te operacje są z natury proste i nie potrzeba ich podpinać pod kropkę, bo same w sobie są wystarczająco proste (też są kliknięciami różnych skrótów klawiszowych).
2) Argumentem "bicz plis" mnie przekonałeś. Osobiście makr nie używam zbyt dużo (znowu - w porządnych IDE nie ma takiej potrzeby, bo wiele rzeczy robi się prościej), ale gdyby ktoś się uparł, to są i nikt na nie nie narzeka. No może poza bojówkarzami vima ;)
3) QtCreator i Eclipse również.
4) Nie do końca rozumiem ideę text-objectów vima, trochę pogooglałem i pierwsze co mi się rzuca w oczy - znowu muszę coś definiować, konfigurować, programować. Świetnie. Znowu spędzę upojne chwile na programowaniu środowiska, zamiast właściwego projektu. Jestem przekonany, że w Eclipse, czy dowolnym innym znajdę coś podobnego, tylko szybszego w użyciu.
5) W Eclipse można definiować własne buildery (zewnętrzne aplikacje, albo akcje dostrczone przez plugin), które są wywoływane przy zapisie danych plików. Nie wiem jak w IntelliJ,
  • Odpowiedz
@vipe: wszystko co piszesz o vimie to jest to co Ci się wydaje. Coś w stylu "nie znam się więc się wypowiem".
Text objects nie wymagają żadnej konfiguracji - po prostu są. Jeśli chcesz możesz dodać nowe.

Nie wiedzę powodu żeby z tobą o tym rozmawiać bo nie znasz vima wiec twoje hejty są bezpodstawne :)
  • Odpowiedz
@moriturius: Napisałem, że nie znam się tylko na textobjects, a dyskusja dotyczyła 5 punktów, które zmarginalizowałeś.

Co do text-objects - tak, nie znam się na tym, ale poczytałem trochę i pooglądałem, zanim coś napisałem. Wiem, że jest trochę domyślnych zdefiniowanych, ale te domyślne nie wnoszą wiele w stosunku do tego, co jest w innych typowych edytorach.
  • Odpowiedz
@vipe: Ja ich nie zmarginalizowałem. Napisałem o tylko text objectach dlatego, że to najlepiej pokazało, że nie masz problemu z wypowiadaniem się w temacie, o którym nic nie wiesz. Samo poczytanie to najwyraźniej za mało bo napisałeś po prostu bzdury. Uznałem, że nie ma sensu się odnosić do reszty, ale skoro prosisz:

1) To jest znów twoja nieprawdziwa opinia o Vimie. Jeśli wykonam dowolną edycję, to mogę to powtórzyć wciśnięciem kropki. Mogę np. wykonać: "A" co doda mi na końcu wiersza, w którym jestem (niezależnie od pozycji kursora). Potem mogę przejść do innego wiersza i wcisnąć kropkę, żeby powtórzyć tę akcję i wciąż niezależnie od pozycji kursora w wierszu - tekst będzie dodany na końcu. Nie ma to nic wspólnego z wpisywaniem poleceń gdziekolwiek. W ogóle jakoś nieczęsto wpisuje jakiekolwiek polecenia w Vimie.

2) Makra są przydatne tylko jeśli masz możliwość ich szybkiego nagrania i odtworzenia. Nie używałem makr nigdy zanim zacząłem używać Vima. Było to spowodowane tym, że edytory po prostu tego nie ułatwiały. Nie jestem pewien czy jakiekolwiek IDE ma możliwość "zrobienia prościej" operacji "idź na poczatek wiersza dopisz ciąg znaków, potem idź na koniec wiersza i dopisz ciąg znaków, ostatecznie cofnij się o dwa słowa i skasuj jeden wyraz", po czym powtórzenia tej operacji na N kolejnych wierszach. Vim
  • Odpowiedz