Wpis z mikrobloga

Mirki specjaliści - chciałbym się Was poradzić w pewnej kwestii.

Otóż w piwnicy mam zwykły piec ze sterownikiem i dmuchawą. Nie jest to piec z podajnikiem tylko taki zwykły gdzie temperaturę podtrzymuje sterownik z czujnikiem temperatury i dmuchawą. Do tego oczywiście odpowiednie pompy ale to nie o tym chcę gadać.

Sterownik jest umieszczony na piecu i w czasie normalnej pracy wyświetla temperaturę, która aktualnie jest na piecu.

Chciałbym zrobić sobie taki gadżet by bez schodzenia do piwnicy wiedzieć jaka jest aktualnie temperatura na piecu. Czasami muszę lecieć specjalnie by upewnić się, że mi się nie wypali w piecu + mam ochotę zrobić sobie taki bajer.

Teoretycznie mam możliwość pociągnięcia jakiegoś kabla z piętra do piwnicy ale wolałbym zrezygnować z kabli a skorzystać z modemu GSM albo Wi-Fi - zasięg WiFi jest w piwnicy ale bardzo niski.

Co byście wymyślili na moim miejscu? Są jakieś tanie kamery na kabel albo GSM/WiFi, które wysyłają obraz do komputera stacjonarnego? Albo są jakieś mikrokontrolery z małymi kamerami albo aparatami, które robią fotkę wtedy kiedy mam na to ochotę?

Zależy mi by ten gadżet był zrobiony jak najmniejszym kosztem.

Sterownik wygląda dokładnie tak jak w załączniku.

#mikrokontrolery #arduino #elektronika #diy #majsterkowanie
Pobierz Vojak - Mirki specjaliści - chciałbym się Was poradzić w pewnej kwestii.

Otóż w pi...
źródło: comment_RpxopMIRRCdOEHdvlGgL729KpWSjxEv6.jpg
  • 8
@Vojak: hmm wydaje mi się, że rozwiązań może być dużo. Może spróbuj umieścić smartfona z aplikacją webcam ip i możesz wtedy podglądać z przeglądarki. Oby ten niski zasięg wystarczył ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Vojak: Ja bym podłączył drugi czujnik temperatury w miejsce gdzie jest ten od sterownika, podciągnął przewód do pokoju i tam za pomocą kontrolera/regulatora czy czego tam chcesz odczytywał temperaturę. Albo czujnik do jakiegoś kontrolera w piwnicy (np arduina, avr) i wysyłanie bezprzewodowo do pokoju gdzie drugi kontroler odbiera i wyświetla temperaturę. Robienie zdjęć sterownikowi to rozwiązanie baardzo prymitywne ;)
@Vojak: mam taki sterownik. Włącza się tam dmuchawa jak jest niska temperatura i cały czas pompuje powietrze by podsycić żar. Może badaj czas jak długo jest ona wysterowana. Długi czas może sugerować ze mimo intensywnego wtłaczania temperatura nie wzrasta czyli wypala się paliwo. ewentualnie jak się podepniesz pod ten 7seg jakoś to masz gotowy odczyt w miarę bezinwazyjnie ale bez finezji. Daj zdjęcia tej płytki jeśli możesz
@Vojak: robiłem kiedyś coś podobnego w gotowym module, ale to było na życzenie klienta, wiec za ekstra pieniądze i po godzinach ;)

Podlutowałem się do pinów multipleksowanego wyświetlacza 7-segmentowego i dekodowalem programowo z użyciem timera i przerwań mikrokontrolera wyświetlane cyfry, które następnie wypychałem po BT do laptopa ;)
@Vojak: W domu jest piec w piwnicy a po ukosie domu (tak, po całym ukosie) jest bojler i tam jest termometr i pompa. I tu ci mogę powiedzieć, że jak zrobisz taki termometr gdziekolwiek byle na aktywnym ciągle (!) pionie to będziesz miał rurę ze świeżą informacją za miast kabla. Temp. na piecu będzie pewnie o 2-4 stopnie wyższa niż na tej rurze. Nie ma sensu podpinać się pod piec.
Arduino