Wpis z mikrobloga

Mirasy, potrzebuje zaprojektować szafke elektryczna - dosyć prostą. Ma ona obsluzyc 2 silniki, 5 pomp, 10 regulatorów temperatury 1-kanałowych, 2 grzałki, 12 elektrozaworów. Układ prosty bez wodotrysków. Czy ktoś wie gdzie mogę poczytać o projektowaniu, albo o zasadach projektowania takich szaf? Ściagnalem sobie ze strony moellera poradnik, ale moze jest w necie jakis konfigurator tego typu szaf, coś na zasadzie klocków lego.
#elektryka #plc #automatyka
  • 11
@zuberek1990: Robie to dlatego, zeby się czegoś nauczyc. Projekt wydaje mi się na tyle prosty, że przy odpowiedniej wiedzy dam rade zrobic to sam, poza tym przyda mi się to w pracy. Nie chodzi tutaj o zaoszczedzenie kilku cebulionów. Mogę zapłacić za wsparcie merytoryczne przy tym projekcie.
@soadfan: Obliczenia są dosyć proste bo potrzebne jest obliczenie zabezpieczen wyjśc, do tego dochodzą przekaźniki do elektrozaworów i obliczenie natezenia styczników.
@Olenek: Nie nauczysz się czegoś dobrze bez podstaw. Nie po to ludzie uczą sie tego technikum 4 lata i potem ewentualnie na studiach przez 5 lat, żeby potem żółtodziób(no offence) próbował się zabraać za coś co może mu przynieść więcej szkody niż pożytku.
@soadfan: dlatego napisalem, ze najpierw chce poczytac o projektowaniu takich szaf. Co z tego, ze wiem dokladnie jak elementy dzialaja potrafie podpiac sobie regulatory, styczniki itd Nie wiem jak rozpoczac taki proces projektowy od poczatku, mam rozpisane na kartce jak to wszystko ma wygladac, brakuje mi kilku informacji, zeby zlozyc to w calosc
@Olenek: tutaj czytanie wiele Ci nie da :) trzeba zacząć od zrobienia dokumentacji i rysunku elektrycznego. Już nie mówię o układzie sterowania, który musi spełniać normy bezpieczeństwa :P a znajome jest Ci coś takiego jak PILZ, obwody bezpieczeństwa itp. Według mnie to w najlepszym przypadku uda Ci się po jakimś czasie złożyć to w całość i może nawet będzie działać. Ale wole nie myśleć o bezpieczeństwie ludzi i maszyn w twoim
@zuberek1990: No ogólnego ogarnięcia, czy dobrze są podobierane rzeczy, czy na stycznik ma iść bezpośrednio z regulatora czy lepiej to zrobić poprzez przekaźnik itd. Automatykę robi mi firma i dalej bedzie ją robic, ale chce miec ogolne pojecie o tym co z czym i dlaczego w elektryce/automatyce. Dlatego gadalem z nimi, ze przygotuje wstepny projekt i beda kims na zasadzie supervisora. Tylko musze przygotowac projekt, ktory by sie kupy trzymal, a