Wpis z mikrobloga

Złożenie dwóch zdjęć: halo słonecznego (po lewej) i halo księżycowego. Obydwa zjawiska powstają w ten sam sposób: przez interakcję światła z kryształkami lodu w atmosferze Ziemi. Rozmiar halo nie zależy od jasności, od pory dnia, czy od optyki aparatu. Halo będzie miało zawsze rozpiętość kątową 44 stopni i jest spowodowane sześciokątnym kształtem kryształków lodu. Jasną kropką z prawej strony jest Jowisz.

Foto wykonano w Szwecji, a autorem jest Göran Strand

Żeby lepiej zrozumieć ten fenomen, możecie pobawić się w symulacje halo słonecznego za pomocą programu HaloSim. Miłej zabawy :)

#astrofoto #astrofotografia #ciekawostki #nauka
Al_Ganonim - Złożenie dwóch zdjęć: halo słonecznego (po lewej) i halo księżycowego. O...

źródło: comment_GHEJWgdCKARDrCDIrEw9hDEP0AG17Syl.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@Dect: hmm... Z tego co pamiętam, to promień kątowy lodowego halo wynosi 22 stopnie, czyli rozpiętość (średnica) kątowa będzie 44 stopnie. Sprawdzę.

-edit-
O, nie ma co sprawdzać :). Na Wiki jest napisane to samo :).
  • Odpowiedz
@cruc: 60 stopni to kąt wewnętrzny w kryształkach lodu. 22 stopnie to promień kątowy "małego" halo, które jest częstym zjawiskiem. Rzadsze jest halo dwa razy większe, czyli takie o promieniu kątowym ~44 stopnie.
  • Odpowiedz
@raczejsmutny: Nigdy nie mierzyłem halo słonecznego, ale wszystkie źródła podają, że promień kątowy jest 22 stopnie. Skoro promień wynosi tyle, to rozpiętość jest 44 stopnie. Gdzie popełniam błąd?
  • Odpowiedz