Wpis z mikrobloga

Mireczki, rozpoczynamy cykl porad dotyczących zakupów przez internet.
Część I: Jak zweryfikować kontrahenta?
Jest to bardzo ważne, ponieważ determinuje zakres naszych potencjalnych uprawnień.

Po pierwsze musimy ustalić, czy kupujemy od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, czy też od przedsiębiorcy. Starajcie się zawsze kupować od przedsiębiorcy, gdyż znacznie zwiększa to zakres naszych uprawnień, w szczególności prawo do zwrotu towaru bez podania przyczyny.
Niezależnie od danych podanych na Allegro lub innym portalu, przedsiębiorcę możemy sprawdzić w dwóch miejscach: CEIDG (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą) lub KRS (osoby prawne).
Nie kupujemy od przedsiębiorców z zagranicy, gdyż utrudnia to potencjalne egzekwowanie naszych praw.

Jeśli kupujemy od osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej to zawsze płacimy przelewem i prosimy o pełne dane adresowe. Nawet jeśli dostaniemy fałszywy adres to będziemy mieli imię i nazwisko sprzedawcy lub osoby, która zna sprzedawcę. W razie dochodzenia roszczeń zawsze możemy zwrócić się z wnioskiem do MSW o udostępnienie adresu zameldowania lub innych danych.

W następnym wpisie krótko opiszę wszystkie reżimy prawne, które mogą mieć miejsce przy podnoszeniu roszczeń. Jest ich kilka i w pewnym zakresie się zazębiają, więc ważne jest wybranie odpowiedniego.

Zadawajcie mi proszę pytania, które Was najbardziej ciekawią w kontekście zakupów przez internet. Finalnie wpisy przybiorą formę poradnika w PDF, więc im więcej będzie tam ciekawych, odpowiednio pogrupowanych informacji, tym lepiej.

-------------
#maszprawo - z języka przepisów na język polski o często spotykanych problemach prawnych.
-------------
  • 62
  • Odpowiedz