Wpis z mikrobloga

#stan #gluten #zoboze #zdrowie Co to jest gluten i jaki ma wpływ na zdrowie

Mówiąc o zdrowiu, coraz częściej słyszymy słowo: gluten. Zdaniem ekspertów, to trzeci - po cukrze i tłuszczach – chichy "zabójca" ludzi. Dlaczego i czym grozi?

Coraz głośniej mówi się: gluten szkodzi. Na ogół wszyscy, których temat ten dotyczy i interesuje, znają to słowo, choć nie wiedzą, co to jest gluten. Nie wszyscy też znają istotę glutenu i nie są w stanie wymienić jego miejsc czy zbóż, w których występuje. Warto te sprawy poznać, choćby dla własnego zdrowia. Bo gluten uchodzi, według lekarzy, za jednego ze współczesnych groźnych "zabójców" człowieka. Atakuje tylko nieliczną grupę osób. Robi to jednak dość skutecznie i podstępnie. Trudno daje się rozszyfrować ludziom niezorientowanym i zaniedbującym jego szkodliwe działania.

Co to jest gluten i dlaczego szkodzi?

Co to jest gluten? Zdaniem specjalistów, to mieszanina naturalnych trudno trawionych i trudno przyswajalnych białek, które występują w zbożach: pszenicy (zwłaszcza w jej starej odmianie), życie, pszenżycie, orkiszu i jęczmieniu. W zasadzie nie ma glutenu w owsie, ale tylko teoretycznie. Bo nie zawsze tak jest. Analizy laboratoryjne płatków owsianych, otrębów owsianych i mąki z tego zboża, wykazują, że polski owies bywa zanieczyszczony - zapewne w młynach lub w polu - pszenicą albo żytem. Z tego względu nie można traktować produktów z polskiego owsa, jako zupełnie bezglutenowe.

Gluten występował w pierwotnych dziko rosnących zbożach. Kiedy nasi dalecy krewni, określani dziś jako prapraprzodkowie, nie uprawiali ziemi, zrywali i zjadali na polanach leśnych, kłoski dzikich zbóż. Żywili się przede wszystkim tym, co upolowali i znaleźli, w gęstwinach leśnych. Geny pierwotnych ludzi zapamiętały składniki zjadanych roślin, owoców i mięsa zwierząt. Jak się okazuje, prawie wcale nie zmieniły się, od tamtej pory. Z tego powodu jesteśmy obecnie przystosowani do takiej odległej diety.

Niektórzy nie są przystosowani

Niestety, nie zawsze wychodzi ona nam, na zdrowie. Zboża – jak wykazuje archeologia - pojawiły się w menu naszych praprzodków, znacznie później niż inne pokarmy. Część z pierwotnych ludzi, a także dziś żyjących, nie zdążyła przyzwyczaić się do trawienia produktów zbożowych z glutenem. Nie mamy zatem koniecznych do tego genów. Eksperci przyjmują, że ta grupa liczy około jednego procenta populacji. Zdecydowanie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn i ma związek rodzinnych osób chorych.

Dlatego gluten dla niewielkiej części ludzi jest tak trudno przez organizm traktowany. Chorują po makaronach, noszą w żołądku cały dzień chleb zjedzony na śniadanie i nie są w stanie pojąć przyczyny takiego stanu rzeczy. Czasem w rodzinie bywają dyskusje o tym, co to jest z tobą, że wszyscy w domu jedzą to samo, a tylko ty opowiadasz o jakichś dziwnych problemach z trawieniem. Dotyczy to – jak wspomnieliśmy - tylko niewielkiej grupy osób, których dolegliwości trawienne mogą wynikać z nietolerancji glutenu.

Jakie choroby wywołuje gluten?

Nietolerancja glutenu może mieć lekka lub silna. Ta druga objawia się groźnymi chorobami. Jedną z nich jest celiakia. To najgroźniejsza z chorób wywołanych glutenem. Rozwija się stopniowo aż osiąga swoje apogeum. Pokarm z glutenem (nawet śladowym) powoduje zanik kosmków jelitowych. To upośledza wchłanianie wszystkich pokarmów. Kosmki jelitowe to małe wypustki na powierzchni błony śluzowej jelita cienkiego, które zwiększają powierzchnię chłonną pokarmu, idącego do krwi.

Efektem choroby są dokuczliwe biegunki, niedożywienie, spadek wagi i wychudzenie oraz znaczące niedobory wielu niezbędnych składników pokarmowych, np. żelaza, wapnia, magnezu. Taki stan prowadzi do bardzo poważnych następstw i chorób, m.in. anemii, zapalenie stawów i osteoporozy. Przy wysokim stopniu nietolerancji glutenu niedopuszczalny jest nawet okruszek chleba w codziennej diecie.

Innym schorzeniem wywołanym przez gluten jest choroba Duchringa - inaczej opryszczkowate zapalenie skóry. Charakteryzuje się tym, iż na skórze pojawiają się pęcherzyki, rumień i dokuczliwe swędzące grudki.

Trzecią postacią schorzenia jest alergia na gluten. Może się objawiać u chorych: wodnistym katarem, pokrzywką, biegunką, zaostrzeniem atopowego zapalenia skóry. Część lekarzy uważa, że alergia na gluten, może być przyczyną reumatoidalnego zapalenia stawów. Tak czy inaczej, celiakia i alergia glutenowa są odpowiedzialne za choroby stawów, które nie zawsze i nie u wszystkich osób występują.
Źródło: polki.pl.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym - dieta bezglutenowa (prezentacja edukacyjna). Foto: portal.abczdrowie.pl.google.com.
Pobierz stanislaw-cybruch - #stan #gluten #zoboze #zdrowie Co to jest gluten i jaki ma wpływ ...
źródło: comment_gP2Mh82ZQKM4r5ibkd6flkhFhZtpxTJO.jpg
  • 3