Wpis z mikrobloga

Wręczanie białego pióra było wczesno dwudziestowieczną tradycją w Imperium Brytyjskim służącą stygmatyzowaniu jako tchórzy mężczyzn którzy nie chcieli zgłosić się na ochotnika do armii.
Zakon Białego Pióra był stowarzyszeniem założonym przez admirała Charlesa Fitzgeralda przy wsparciu pisarki Humphrey Ward w sierpniu 1914 i odniósł ogromny sukces w przekonaniu kobiet by wręczały białe pióro wszystkim mężczyznom którzy nie zdecydowali się założyć munduru. Akcja była wspierana przez prominentne feministki i sufrażystki tamtych czasów, takie jak Emmeline Pankhurst i Christabel Pankhurst, które dodatkowo lobbowały za wprowadzeniem przymusowego poboru tych mężczyzn, którzy nie mieli prawa do głosowania ze względu na zbyt młody wiek lub nie posiadanie nieruchomości.
Akcja odniosła ogromny sukces w całym Imperium do tego stopnia, że administracja zaczęła mieć problem z urzędnikami zgłaszającymi się do poboru. Mężczyźni ze względu na powszechną stygmatyzację i pogardę ze strony kobiet wobec tych, którzy nie zdecydowali się wstąpić do armii, zwykle zaciągali się do wojska wkrótce po otrzymaniu białego pióra.

Spośród brytyjskich mężczyzn którzy zaciągneli się do armii by walczyć w Pierwszej Wojnie Światowej, życie straciło 700 tysięcy.

#historia #wojna #ciekawostki #feminizm #rozowepaski
O.....t - Wręczanie białego pióra było wczesno dwudziestowieczną tradycją w Imperium ...

źródło: comment_9NUX62JomEu3HuWZGosDUdLnHx0dYoaa.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
Spośród brytyjskich mężczyzn którzy zaciągneli się do armii by walczyć w Pierwszej Wojnie Światowej, życie straciło 700 tysięcy.


@Ornament: FEMINISTKI OD POCZĄTKU CHCĄ ZNISZCZYĆ MĘŻCZYZN. MAJĄ PRAWIE MILION ISTNIEŃ NA SWOIM SUMIENIU. KIEDYŚ WIELKA WOJNA, DZISIAJ LGBT I GENDER.
  • Odpowiedz
@Jade: To nie jest tylko kwestia feministek. Owszem, ten przykład pokazuje, że feministki miały swój udział w wojnie i wcale nie chodziło im o żadną równość.
Głównym problemem były jednak zwykłe kobiety i mechanizmy które działają w ich psychice od zawsze. Konkretnie przekonanie o własnej niesamowitej wartości, na dostęp do której mężczyzna musi sobie zasłużyć choćby narażając własne życie oraz totalny brak empatii wobec mężczyzn, postrzeganie ich jako istot, których
  • Odpowiedz
@Ornament: Popierały wysyłanie mężczyzn na front, aby było więcej miejsc pracy dla kobiet. I trzeba przyznać, że się im udało, bo wojny światowe mocno przyśpieszyły równouprawnienie. Cyniczne i wyrachowane, ale efekty przyniosło.
  • Odpowiedz
@Winters: No proszę, nawet obrazek wzięliśmy ten sam :) Wydaje mi się jednak, że za bardzo sprowadzasz to zjawisko do feminizmu. Feministki były częściowo odpowiedzialne za problem, jednak większość tych kobiet to były zwykłe kobiety dla których wstyd przed koleżankami że ich chłopacy nie poszli do wojska był ważniejszy niż życie tych chłopaków (bo zawsze można mieć innego).
  • Odpowiedz