Wpis z mikrobloga

Wrzuciłem na elektrodę pytanie o naprawę spawarki (tej samej co w poprzednim moim wpisie), spawarka kosztowała w sklepie 400zł, zdechł zasilacz, który w częściach w sklepie kosztuje 20zł (parafrazując: "te części można kupić w każdym sklepie z częściami do zasilaczy"), oferowałem 150 w ogłoszeniu, a zgadnijcie, ile mi zaśpiewał gościu za naprawę? 900zł XD I jeszcze mi mówi, że może to potrwać 3 miesiące bo tyle zejdzie na zamawianiu niektórych elementów...
Elektroda to inny świat ewidentnie...

#elektroda #elektronika
  • 14
@dzikdzikdzik: wysiadł zasilacz w spawarce a nie przetwornica główna, zasilacz jest na UC3843B czyli, jak pewnie wiesz, na układzie który siedzi w wielu zasilaczach ATX i jest dostępny nawet na allegro za 2zł... Ja rozumiem, że elektronicy uważają, że dla ludzi nie związanych z tematem da się kit wciskać, ale trzeba znać granice...
@dzikdzikdzik: Ogólnie sprawa jest taka, że wszędzie kręcą nosem i śpiewają kwoty równe wartości spawarki, wkurzam się, bo nie mam na tyle wprawy, żeby samemu wymienić ten UC (ba, mam nawet hotaira)... Gdyby strzeliły moduły IGBT to bym nawet się nie zastanawiał tylko spawarka by poleciała na elektrośmieci. Najgorsze chyba jest to, że temat ogarniam na tyle, że potrafię to zdiagnozować do pewnego momentu i wiem kiedy próbują mi wałki wciskać
@Vein: Być może nie chodzi o to że część kosztuje 2 zł, może po prostu czas ich pracy jest przez nich wyceniony na pewną kwotę i byliby stratni żeby zrobić coś Tobie za mniej. Ale racja, trochę przesada, chyba że ktoś wlicza ryzyko że coś może się nie udać, ciężko powiedzieć.
@dzikdzikdzik: Zasilacz jest po prawej stronie, 2 elementy aktywne, kilkanaście pasywnych, to co jest po lewej to jest układ głównej przetwornicy i nie ma nic do czynienia, a mi pisze gościu z forum:

"Mogę to naprawić, ale nie za 150 zł. Tam są dławiki bardzo dużej mocy. Jeden taki dławik kosztuje 200 zł. Poza tym jest tu dużo szukania uszkodzeń. Za 900 zł mogę się podjąć. Zaznaczam dodatkowo, że sprowadzenie niektórych
Pobierz Vein - @dzikdzikdzik: Zasilacz jest po prawej stronie, 2 elementy aktywne, kilkanaści...
źródło: comment_5s1iUakexu6LjjyjZA6jGSFUuLLiExqY.jpg
@Vein: Poczekaj jeszcze jakiś czas, może ktoś inny odpisze, elektroda nie ma fajnego systemu powiadomień, tylko ew subskrypcja mejlowa raz na dzień. Poczekaj ze dwa dni, może ktoś będzie chciał Ci pomontować za normalną cenę. Albo sam spróbuj, będziesz miał zysk 900 zł ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Vein: W sumie trochę się nie dziwię, pomijam kwestie ceny - ale temat jest niewdzięczny do grzebania, bo aby cokolwiek tam sensownie polutować (z hotairem to zapomnij raczej)- trzeba by dużo rozebrać, choćby powylutowywać te duże kondensatory i wyjąć wentylator, a to znów powoduje że robota jest niefajna, bo jak porozbierasz by wymienić parę elementów - to nie pomierzysz/posprawdzasz na działającym układzie od razu, tylko musisz składać znów do kupy by
@hrumque: układ zasilany jest na zasadzie sieć-> prostownik-> kondensatory (300V) -> rezystor 2W -> 8-30V (max) UC ->24V (bodajże tyle) na wyjściu z przetwotrnicy którym jest zasilana główna przetwornica (ten sam mostek prostowniczy co na początku i te same kondensatory dalej układ kluczujący i trafo troidalne). Na kondziołkach wokoło tej przetworniczki nie ma żadnego napięcia, ale jak mówiłem, bez oscyloskopu to pukanie w ciemno :) Poprosiłem o pomoc @Felonious_Gru i jego
@Vein: jak układ jest tak prosty, jak mówisz - to diagnostyka wydaje się dość prosta, jedynie utrudnia tutaj ten dostęp między dużymi elementami (nawet głupią sondą oscyloskopu czy miernika końcówką dojść to niewygoda).
Patrzenie oscyloskopem i doktoryzowanie się z układu to bym zostawił na koniec, napierw bym zastosował prostsze narzędzia technika:
1. skoro piszesz że przetwornica dawała (bodajże) 24v - to sprawdzić czy tam nie ma zwarcia (takiego brutalnego), a jak
@hrumque: na wejściu UC3843B "znalazłem" 8V (aktualnie, więc nie wiem czy jest to wartość poprawna, ale w jakimś stopniu się pokrywa z datasheetem), tak samo jest z moim "przewidywaniami" co do wyjścia, ponieważ znajduje się w tym układzie przekaźnik 24v/250v. To już będzie przedmiot badań kolegi Felonious :)