Wpis z mikrobloga

Włamanie na testowy serwer Wykopu
Włamanie na testowy serwer Wykopu

Drodzy Wykopowicze.
Kilka tygodni temu odnotowaliśmy włamanie na jeden z serwerów testowych, na którym przygotowujemy nową wersję serwisu. Lukę naprawiliśmy bardzo szybko, jednak włamywaczom udało się pobrać starą kopię bazy danych, której tam używaliśmy.

W związku z próbami szantażowania Wykopu ze strony hackerów, zgłosiliśmy niezwłocznie zawiadomienie do organów ścigania. Z uwagi na prowadzone dochodzenie, które wykracza poza granice kraju, otrzymaliśmy zakaz publikacji informacji o włamaniu do momentu złapania poszukiwanych osób. Dlatego nie mogliśmy Was o tym wcześniej poinformować. Sprawy potoczyły się jednak za daleko i należą Wam się słowa wyjaśnienia.

Felerna baza zawiera konta użytkowników zarejestrowane do 31 marca 2009 roku! W bazie zapisane były m.in. hasła do Waszych kont na Wykopie. Każde z haseł ze względów bezpieczeństwa, zostało zahashowane, więc nie można go po prostu odczytać. Jedyny sposób, to metoda prób i błędów zwana "brute force". W celu ochrony przed możliwymi konsekwencjami wycieku danych, wszystkie osoby, które zarejestrowały konto przed 31 marca 2009 roku prosimy o zmianę hasła (im więcej znaków w haśle, tym hasło bezpieczniejsze). Sprawdźcie również, czy nie używaliście tego hasła na innych serwisach.

Cała nasza firma, mimo weekendu, jest w tej chwili postawiona w stan najwyższej gotowości. Jesteśmy w ciągłym kontakcie tele
  • 329
  • Odpowiedz
włamanie na jeden z serwerów testowych

Ja przepraszam bardzo, ale serwery testowe trzyma się za bardzo mocnym firewallem. Nie jest prawdą, że hasła są nie do złamania - większość z nich jest słownikowa, więc metoda porównywania z bazą haszy różnych słów i zwrotów zadziała wyśmienicie. Administracja wykopu nie ma NIC na swoją obronę. Zachowaliście się jak licealiści piszący od miesiąca w PHP. Słusznie zrobiłem zachowując od początku duży margines bezpieczeństwa jeśli idzie
  • Odpowiedz
Wyjaśnienia niby są, ale mnie zastanawiają dwie rzeczy:

1. Dlaczego hasła były hashowane tylko sha1 bez żadnej soli?

2. Dlaczego robiliście testy na serwerze niemal niezabezpieczonym (brak hasła roota)
  • Odpowiedz
Dzięki za info.Choć zarejestrowałem sie niedawno(niema mnie w kopi bazy) to bardzo interesowała mnie kwestia bezpieczenstwa danych.
  • Odpowiedz
Tylko brute force? Nonsens!

Sprawy zaszły za daleko? ;D więc dopóki nic nie widzieliśmy to siedzieliście cicho a teraz jak ktoś z zewnątrz łaskawie nas ostrzegł to należy nam się wyjaśnienie? Lepiej było stawiać nie wiadomo kogo na nogi niż jak najszybciej ostrzec userów z tym samych hasłem na innych serwisach o zmianę go jak najszybciej?!
  • Odpowiedz
nie ustawic hasla na serwerze mysql'a :D niezla luka, niedbalstwo i wstyd na maxa

co do "jedynej metody" bruteforce to klamstwo, sa przeciez tkzw. "rainbow tables" ; )
  • Odpowiedz