Wpis z mikrobloga

Mirki z #lodz, wzywam, bo sprawa jest grubsza.

Wygląda na to, że bajka pod tytułem "budżet obywatelski w Łodzi" pęka jak bańka mydlana. Okazuje się bowiem, że mimo wybrania danego wniosku można spokojnie wywalić projekt do kosza. Tak właśnie stało się z Ogrodami Karskiego - mimo że wniosek przeszedł w głosowaniu, parku nie będzie.

Dlaczego? Ano bo urzędnicy nie wiedzieli, że sami podpisali wcześniej umowę z PKP o wykorzystaniu tego terenu.

Efekt:
1. wkurzeni wnioskodawcy, którzy poświęcili swój czas, pieniądze i chęci
2. duża krecha dla hannozdanosko (w sumie to nie jej wina, ale kto jak nie ona zarządza całym tym cyrkiem?)
3. jaki jest sens głosować na BO skoro i tak można potem wywalić projekt do kosza?
4. brak profitu

Więcej o sprawie tutaj:

http://www.wykop.pl/link/2429139/tak-dziala-budzet-obywatelski-miasto-wycofalo-projekt-wybrany-przez-mieszkancow/
  • 11
  • Odpowiedz
@Xizor: Tutaj akurat mają być wprowadzone zmiany w tym roku żeby duże projekty nie blokowały całej puli. Natomiast co z tego, że coś wybiorą skoro przez niedopatrzenie urzędnika można to potem i tak o kant dupy roztłuc.
  • Odpowiedz
@Hahazard: Nie rozumiem, jak na podstawie jednago z blisko 200 wniosków można mówić o porażce całego Budżetu Obywatelskiego. To bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe. Poniżej moje stanowiko w tej sprawie :

Przykro mi, że tak się stało. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Najgorsze, co teraz możemy zrobić to obrazić się na siebie i zakwestionować ideę Budżetu Obywatelskiego lub zmienić jego zasady tak, aby przy następnych edycjach urzędnicy „na wszelki wypadek” i
  • Odpowiedz
@hannazdanowska: Przecież nikt nie mówi o tym żeby zakazać zgłaszania nieszablonowych projektów. Ale UMŁ zawinił jako całość - skoro jedna jego część wiedziała o podpisanej w 2011 roku umowie z PKP, a druga opiniowała wnioski to w którymś momencie powinno to zostać zauważone, a nie dopiero pół roku po głosowaniu i podniesieniu sprawy przez media. Z tego, co wiem to Biuro ds. partycypacji w ogóle nie sprawdzało wniosków pod tym kątem.
  • Odpowiedz
@Hahazard: Nie będę tłumaczyć urzędników, bo takie błędy nie powinny się zdarzyć. Proszę tylko wziąć pod uwagę, ze dla niektórych z nich, Budżet Obywatelski to największa rewolucja w całej ich dotychczasowej karierze zawodowej. Wszyscy uczymy się budżetu obywatelskiego i płacimy za to cenę. Je uważam, ze budżet musi być prosty i otwarty, wolę aby ograniczały go 3 zasady za mało, niż jedna za dużo. Co do efektów, to naprawdę nie mamy
  • Odpowiedz