Wpis z mikrobloga

Tak tak, wiem - z czarnej listy - zamykamy temat :D

Tak jak w poście:
- zasilanie: bateria 3.7;
- grzałka/opornik: kilkanaście A;
- mikrosilniczek z przekładnią - 3V
- jeden przycisk;
- nie chcę stabilizatora, nie chcę przekaźnika (zużycie energii, miejsce w obudowie);

Myślałem, żeby użyć kondensatorka do podania impulsu na silnik;

Zerknij w link.
  • Odpowiedz
@lkucharski: jaki silnik? jakie fundusze? możesz spróbować to zrobić na LOGO lub WAGO(chyba są tańsze). Jak chcesz zrobić sam i masz małe pojęcie to może arduino.
Jak masz małe pojęcie, a mówimy o "dużych" mocach to wrzucaj streama na liveleak
  • Odpowiedz
Nie zerknąłeś na elektrodę :)

Mam jeden włącznik;
Jeden silnik (link do modelu na forum);
Jedną grzałkę - przyjmijmy, że jest to opornik 3v, 16A;
Wszystko mi działa, tyle, że silnik i grzałka pracują jednocześnie bo chwilowo są połączone równolegle.

Ja tak nie chce - chce, aby silnik obrócił się tylko przez sekundę lub krócej.
Pomyślałem, aby ładować kondensator gdy przycisk nie jest wciśnięty i rozładować go na silniku, gdy przycisk jest
  • Odpowiedz
@lkucharski: gdyby nie to, że jesteś "z elektroniką i lutownicą" nie zapanbrat, to bym ci polecił do zasilania silnika układ kondensator+opornik + tranzystor
Po naciśnięciu przycisku - załączasz swoją grzałkę oraz zasilanie BAZY tranzystora przez opornik i kondensator (połączone szeregowo). Kondensator ładuje się - więc prąd przez bazę płynie (ograniczony rezystorem) i tranzystor przewodzi - silnik się kręci. Po pewnym czasie kondensator jest już naładowany, prąd bazy przestaje płynąć, więc tranzystor
  • Odpowiedz
@hrumque: I to jest konkretna pomoc!. Ze zlutowniem tych 3 elementów na pająka chyba sobie poradzę :D
Czy jak zbiorę te elementy do kupy i zrobię obrazek to pomożesz mi to połączyć? :)
  • Odpowiedz
@hrumque: Dzięki cumplu :)
Mam jeszcze jedno pytanie.

Ten włącznik jest dwustanowy.
W tej sytuacji klikając strzałkę z lewej strony powodujemy załączenie grzałki i chwilowy obrót silnika - jest to rozwiązanie mojego problemu.

Mam jeszcze pytanie. Czy istnieje możliwość, aby przyciśnięcie prawego przycisku spowodowało załączenie silnika na tak długo jak jest wciśnięty, ale z odwróceniem biegunów (przytrzymanie przycisku w dół powoduje obrót w przeciwnym kierunku).

Może pomoże jakaś dioda zenera czy
  • Odpowiedz
@lkucharski: nie tak prosto (już) jak tutaj. Aby to zrobić bez dodatkowej elektroniki i kombinacji to po pierwsze ten przełącznik musiałby być dwu-sekcyjny (tzn takie dwa zespolone przełączniki, musiałby mieć 6 wyprowadzeń a nie 3). A po drugie trzeba by zamotać mocno dość z kabelkami - ale dało by się. tylko pierwsze pytanie czy ten przełącznik jest 2-sekcyjny, bo inaczej to nie ma co kombinować.
  • Odpowiedz
@lkucharski: nie, te przełączniki przełączają środkowy styk do lewego, albo do prawego. Nie łączą góry z dołem nigdy. To tak jakby górna część 3 styki byłą oddzielnym przełącznikiem, a dolna (oddzielona tym plastikiem pomiędzy) dolnych 3styków drugim oddzielnym przełącznikiem.
  • Odpowiedz
Masz rację. Podziękował - nie ma to jak ekspert :)

Chyba już ostatnie pytanie.
Czy myślisz, że zamiast rezystora 470ohm wstawiłbym potencjometr 0 do 500 ohm to mógłbym regulować czas działania silnika?
  • Odpowiedz
@lkucharski: w pewnym zakresie, ale to niezbyt dobre rozwiązanie - po pierwsze - przy ustawieniu 0 prąd ładowania kondensatora byłby dość spory (w momencie załączenia), co może uszkodzić tranzystor (bazę). Dając zamiast 470ohm - np 100ohm + potencjometr - będzie już lepiej.
Po drugie czas ładowania tego kondensatora jest zależny od tego rezystora - ale czy on ma 100ohm czy 500 - to zakres regulacji nie będzie zbyt wielki... Już raczej
  • Odpowiedz