Wpis z mikrobloga

#stan #eko, #halogen #zarowka #energia Halogeny, jako żarówki "eko", nie są energooszczędne

Były żarówki tradycyjne, czyli zwykłe, ale ich nie ma. Weszły z nakazu Komisji Europejskiej świetlówki kompaktowe, żarówki LED i żarówki halogenowe. To za sprawą ochrony środowiska i oszczędności energii. Ale "eko" oszukują nas.

Komisja Europejska uszczęśliwiła kraje unijne obowiązkiem wymiany żarówek tradycyjnych na lepsze, doskonalsze, nowoczesne, zdrowsze dla środowiska, choć niekoniecznie dla kieszeni ludności, świetlówki lub żarówki energooszczędne. Mogą być oczywiście stosowane również bardzo lub według niektórych, najbardziej nieefektywne energetycznie, żarówki halogenowe. Jednak tradycyjne powinniśmy zupełnie pożegnać.

Tymczasem na rynku są sprzedawane w szerokim wyborze te najbardziej nieefektywne energetycznie, żarówki halogenowe, jako żarówki "eko". Zapychają nimi rynek najwięksi producenci na terenie Unii Europejskiej - podaje pozarządowa organizacja Coolproducts, która zajmuje się promowaniem ekologicznych rozwiązań.

Zdaniem organizacji Coolproducts, która prowadzi badania rozwiązań ekologicznych, halogenowe żarówki sprzedawane przez największych producentów europejskich, są nawet dziesięć razy mniej efektywne, niż żarówki LED. Różnica ta – jak czytamy - przekłada się na portfele użytkowników żarówek. - Ich rachunki za prąd mogą się różnić nawet o 35 funtów rocznie. Organizacja planuje pozwać producentów przed europejskie sądy, za wprowadzanie konsumentów w błąd, o czym informują media.

Najpoważniejszym i najmocniejszym zarzutem, jaki przedstawia producentom organizacja Coolproducts, jest fakt, że konsumenci nie są informowani, iż "żarówki, które uważają za energooszczędne, wcale takie nie są". Zdaniem ekspertów organizacji problem dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Prawo Unii Europejskiej wyraźnie określa zasady, kiedy żarówkę można nazwać energooszczędną. Musi ona mieć przede wszystkim odpowiednią "klasę energetyczną", czyli "zużywać określoną, niewielką ilość energii". Jednak słowo "eko" nie jest już prawnie zastrzeżone, a to właśnie wykorzystują producenci żarówek.

Żarówki halogenowe na początku były uznawane za ekologiczne, ale do ich porównania zawsze używano, wycofanych z produkcji klasycznych żarówek. W tak zwanym międzyczasie, technologia konstrukcji poszła do przodu i obecnie konsumenci unijni dysponują znacznie lepszymi i bardziej energooszczędnymi źródłami światła. Według opinii Coolproducts wynikającej z danych, konsumenci powinni "przestać zamykać oczy na ekologię, gdy kupują żarówki".

Komisja Europejska planowała niedawno wprowadzić zakaz sprzedaży żarówek o klasie energetycznej niższej niż C, w sytuacji, gdy A jest klasą najwyższą. Zakaz miał wejść w życie w 2016 roku, jednak stowarzyszenie producentów żarówek LightingEurope, wyraża ostry sprzeciw takiej regulacji. Zdaniem stowarzyszenia, zakaz powinien wejść w życie najwcześniej w 2020 roku, a to ze względu na koszty, które musieliby ponieść.

Jednocześnie przedstawiciele LightingEurope, twierdzą, że żarówki LED, jako najbardziej dziś energooszczędne, nie powinny być szeroko wprowadzane na rynek, z powodu ich żywotności. Podkreślają przy tym, że część producentów żarówek LED, znacznie zawyża ten parametr lub produkuje takie, które po kilku tysiącach godzin zmieniają kolor światła. Tymczasem, zdaniem organizacji Coolproducts, nawet najgorsze żarówki LED, świecą znacznie dłużej niż najlepsze halogenowe.
Źródło: wyborcza.biz.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym - Zestawienie właściwości technicznych żarówek, świetlówek, halogenów i diod LED. Foto: info.ladnydom.pl.google.com.
źródło: comment_jTS73drNsABzUfz4aldscyY9vcUD3aVl.jpg