Wpis z mikrobloga

#stan #podatek #firma #ke #kraj #raj Koniec ucieczki firm z podatkami do rajów

Komisja Europejska podjęła walkę z uchylaniem się firm od płacenia podatków. Temat stał się jednym z priorytetów Komisji. Główny cel: "opodatkować zyski tam, gdzie one powstają".

W systemie ekonomicznym gospodarki kapitalistycznej obowiązuje prosta zasada: przedsiębiorca ma dużo praw, a pracownik ma dużo obowiązków. Jakkolwiek by to nie brzmiało, komentarz sprowadza się do jednego: właściciel firmy ma zbyt wiele luzu w istotnych sprawach finansowych i gospodarczych, co część przedsiębiorców, zwłaszcza wielkich i bogatych, doskonale wykorzystuje. Tracą na tym - pracownik i państwo. Tracą finansowo. Pracownik musi pokornie i bezwzględnie wykonywać wszystkie, nieraz bezprawne, polecenia szefa. A szef gwiżdże na państwo i prawo.

Podatki tam, gdzie firma ma zyski

Czy jest w tych słowach przesada? Może i jest. Ale też wszyscy wiemy, jak śmiało i bezkarnie uciekają z zyskami przedsiębiorcy ze swoich rodzimych krajów, do rajów… Wywożą pieniądze firm tam, gdzie mogą bez straty, cwaniacy i frustraty, gromadzić i wzbogacać fortuny. I niech się walą nieba, niech szaleją błyskawice i strzelają pioruny, oni śmiejąc się w kułak, pomnażają z dnia na dzień swego bogactwa, pakunek.

Ten czas chyli się ku zmierzchowi i rychło ma pójść w zaświaty. Niedługo spryciarze od chytrych fortun, będą chwytali się w szalonych bólach za gorące głowy, znikną pola do szaleństw, typu raje podatkowe. Komisja Europejska rozpoczęła prace nad normami przepisów, które mają skutecznie zapobiegać unikaniu opodatkowania przez firmy. Za miesiąc (w marcu) przedstawi pakiet rozwiązań przejrzystości podatkowej, w tym projekt w sprawie "automatycznej wymiany informacji o orzeczeniach podatkowych".

Walka z uchylaniem się firm od płacenia podatków, jest jednym z priorytetów polityczno-ekonomicznych Komisji Europejskiej, kierowanej przez jej szefa, Jean-Claude'a Junckera. W środę 18 lutego 2015 roku, kolegium komisarzy unijnych przeprowadziło pierwszą debatę na ten temat. Według komunikatu KE, uzgodniono, że głównym celem jest uzgodnienie i zagwarantowanie, aby firmy były opodatkowane tam, gdzie ich działalność gospodarcza przynosi zyski.

"Jasne i przejrzyste systemy podatkowe"

Ponadto chodzi o to, aby nie mogły uniknąć płacenia – jak to określono - "sprawiedliwej części podatków, na skutek agresywnego planowania podatkowego". Jak podkreślono, wśród komisarzy panuje zgoda co do tego, że należy konsekwentnie dążyć do poprawy przejrzystości opodatkowania osób prawnych.

Wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis, który odpowiada za euro i dialog społeczny, powiedział, że kwestie podatkowe, choć należą do kompetencji państw członkowskich, wymagają zdecydowanego działania na poziomie europejskim, ze względu na "przedsiębiorstwa międzynarodowe, które płacą podatki transgranicznie".

Według Valdisa Dombrovskisa, "trzeba opodatkować zyski tam, gdzie one powstają". "To jest bardzo ważne, ponieważ musimy uspokoić obywateli, że obciążenia podatkowe są rozłożone sprawiedliwie zarówno dla przedsiębiorstw, jak i obywateli. Musimy też dać przedsiębiorcom jasne i przewidywalne, przejrzyste systemy podatkowe" - podkreślił wiceszef KE Dombrovskis na konferencji prasowej.

Kwestia unikania podatków osób prawnych

KE ma w okresie miesiąca, zaproponować przepisy na temat automatycznej wymiany danych i decyzji podatkowych, co "ma zapewnić większą przejrzystość". Obecnie urzędy podatkowe - tłumaczył Dombrovskis - mają trudności z oceną, gdzie odbywa się działalność gospodarcza przedsiębiorstwa, aby zastosować wobec niego odpowiednie przepisy. W dodatku, teraźniejsze regulacje dotyczą przekazywania tylko części informacji o orzeczeniach na temat, czasem bardzo skomplikowanych systemów podatkowych, dotyczących osób prawnych.

Według zapowiedzi KE, drugi pakiet przepisów dotyczących opodatkowania osób prawnych będzie przedstawiony latem 2015 roku. Mają w nim być uwzględnione inicjatywy, na temat rozwiązania problemu unikania płacenia podatków, przez osoby prawne, "realizowane w ramach G20 i OECD".

Państwa podzielą się podstawą opodatkowania

KE zapowiada również wznowienie prac nad wprowadzeniem wspólnej podstawy opodatkowania przedsiębiorstw. Komisja Europejska przedstawiła cztery lata temu projekt dyrektywy o wspólnej podstawie opodatkowania firm unijnych (Common Consolidated Corporate Tax Base - CCCTB), ale wtedy kraje członkowskie nie były dyrektywą zainteresowane. "Teraz jesteśmy gotowi dogłębnie przedyskutować z państwami członkowskimi te wszystkie kwestie" - zapowiedział wiceszef Dombrovskis.

Aktualnie firmy transeuropejskie muszą stosować w praktyce zasady 28 różnych systemów podatkowych. Dyrektywa proponuje wspólną podstawę opodatkowania; chodzi o to, aby firmy mogły składać jedną deklarację podatkową i konsolidować zyski oraz straty, osiągnięte w różnych krajach. Państwa, gdzie firmy prowadzą interesy, dzieliłyby się wówczas między sobą, podstawą opodatkowania według aktywów, sprzedaży i siły roboczej. Na końcu każda z nich stosowałaby własną stawkę podatkową.
Źródło: forbes.pl.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym - przewodniczący KE Jean-Claude Juncker. EU-appoints-Jean-Claude-Juncker.jpg. Foto: muslimnews.co.uk.google.com.
Pobierz stanislaw-cybruch - #stan #podatek #firma #ke #kraj #raj Koniec ucieczki firm z podat...
źródło: comment_o31vcPcbnSWZIM2nbKGqwFxMyqj0dKGm.jpg
  • 1
@stanislaw-cybruch: #!$%@? kotka przy pomocy młotka. Jakby nie kombinowali to z uciekaniem podatków sobie nie poradzą. Chyba że wprowadzą totatlnie totalitarny ustrój. Jest tyle kombinacji wehikułów podatkowych i na każdą zmianę specjaliści od optymalizacji podatkowej opracowują nową zmianę. Niech się dalej łudzą.