Wpis z mikrobloga

#biologia #pytanie

Mam pytanie - jak to z tym białkiem jest? Wiem że istnieją aminokwasy egzogenne i endogenne. Te pierwsze nie są wytwarzane przez nasz organizm, a drugie tak. Tylko jak to konkretnie działa?

Nieważne co zjem, to mój organizm zrobi te aminokwasy i muszę dostarczyć tylko te egzogenne? Czy może to działa inaczej? Mamy jakiś limit syntezy aminokwasów? No i czy one powstają tylko z innych aminokwasów, czy również z węglowodanów oraz tłuszczy?
  • 4
  • Odpowiedz
Aminokwasy egzogenne nie mogą zostać wytworzone przez człowieka, ponieważ nie ma on niezbędnej do tego maszynerii komórkowej - mam tutaj na myśli odpowiednie enzymy odpowiedzialne za szlaki syntezy.

Większość aminokwasów jest syntetyzowana z prekursorów "wyciąganych" niejako z cyklu Krebsa i glikolizy - prawdę powiedziawszy większość ważnych biologicznie cząsteczek ma tam swój początek. Ponadto jeśli istnieją jakieś nadmiary aminokwasów to mogą one zostać przekształcone w odpowiednie prekursory i wchodzą do cyklu (katabolizm).

Na
bojar - Aminokwasy egzogenne nie mogą zostać wytworzone przez człowieka, ponieważ nie...

źródło: comment_OL15wl1POvfymYzoP0hsQXHfIxtE8APf.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Limitless: Dorzucę tylko, że biosynteza aminokwasów jest limitowana również hormonalnie, m.in. przez kortyzol. Stąd stres, szczególnie chroniczny, nie sprzyja nastawieniu organizmu na anabolizm.
  • Odpowiedz