Wpis z mikrobloga

@Sarpens: -4-6 osób
-20-30 lat
-co do czasu- ma to być gra która urozmaici weekendowe spotkania, wskazany czas dłuższy niż 15-20 min, ale też bez przegięcia, wszyscy jesteśmy laikami w dziedzinie planszówek więc nie chce żeby było to coś zbyt złożonego
-co do klimatów nie mam jakichś szczególnych upodobań- fantasy, średniowiecze jak najbardziej spoko, ale jestem otwarta też na inne sugestie

@uyuala: negatywna interakcja jak najbardziej wskazana

@dejson: Splendor
@owl-right: 6 graczy mocno ogranicza pola zakupów, bo większość gier niestety jest dla pięciu osób - jak SmallWorld czy Wsiąść do Pociągu. Ale i przy 6 graczach wybór wciąż jest całkiem niezły. Gry ogólnie można dzielić na różne typy, ja tu wymieniłem podstawowe czyli:
- karciane, bo karty, a nie plansza ; D
- strategiczne, gdzie wiadomo liczy się jakaś strategia by dojść i wygrać
- kooperacyjne, gdzie drużyna gra przeciwko
Biorąc pod uwagę moje doświadczenia polecił bym wam Na chwałę Rzymu, Munchkina, Talismana (gry ze średnią lub dużą negatywną interakcją) lub wspomniane już 7 cudów świata, Carcassone, Wsiąść do pociągu (mała lub żadna negatywna interakcja).
@uyuala: Według mnie Talisman jest przereklamowany. A GoTa poleciłem tylko ze względu na to, że jeżeli wszyscy znają klimat i oglądają serial to gra będzie nadrabiała marką. Coś jak Kolejka - najpierw zachęca klimatem, a dopiero potem odkrywa się mechanikę.
@Sarpens: Według mnie Talisman jest mimo wszystko niezły jako wstęp do planszówek. Trochę tak jak z Wsiąść do pociągu - początkujący się jarają mechaniką i ogólnie samym faktem grania w coś innego niż chińczyk/monopol/szachy, zaawansowani już troszkę mniej. Kolejka w sumie też jest jedną z takich gier - początkujący się jarają klimatem (który w tej grze jest swoją drogą na prawdę dobry) ale zaawansowani gracze szukający w grze czegoś więcej niż
@owl-right: To ja może też coś polecę :) Stone Age - fajny worker placement. Jeśli lubicie klimat fantasy to olejcie Talizmana i lepiej odłóżcie kasę na Descenta. Partia trwa w zależności od graczy około 1.5-2h, mechanika jest bardzo łatwa (chociaż instrukcja na pierwszy rzut oka może się wydawać długa). Jeśli zombie, to tylko Zombiecide. Gra droga, ale moim zdaniem warta swojej ceny. Jest po prostu czysta zabawa płynąca z gry, a