Wpis z mikrobloga

Mireczki, czy ktoś może powiedzieć, czy dobrze rozkminiam te zadanka ze #statystykaopisowa ?

1. Mam szereg rozdzielczy przedziałowy, jakiś czas realizacji usługi i liczbę klientów. W poleceniu mam:
oceń stopień zróżnicowania oraz stopień asymetrii rozkładu.

Czyli stopień zróżnicowania liczę ze współczynnika zmienności, ale to bez różnicy będzie z którego, z tych czterech wzorów skorzystam, skoro mogę uzyskać dane do wszystkich czterech?
A stopień asymetrii rozkładu liczę ze współczynnika asymetrii ( skośności ), tak? No i znowu, bez różnicy który wzór? Na matematyka.pl ktoś pytał o to samo zadanie chyba, i jakiś doktor matematyki napisał, żeby liczyć to z momentu centralnego trzeciego rzędu.

2. Mam jakieś 2 przedsiębiorstwa w których przeprowadzono badania sprzedaży. Dla pierwszego mam podaną średnią, dominantę, liczebność sprzedawców i współczynnik asymetrii, a dla drugiego liczbę sprzedawców, średnią, odchylenie standardowe i współczynnik asymetrii.

W jednym z podpunktów mam obliczyć wariancję w obu przedsiębiorstwach. Przy tych danych ( wariancję dla pierwszego policzę ze wzoru na współczynnik asymetrii z dominantą, co zresztą jest mi potrzebne do innego podpunktu) liczę to za pomocą równości wariancyjnej, czyli liczę zróżnicowania węwnątrz- i międzygrupowe i je sumuję po prostu?

3. Mam funkcję regresji liniowej, liczba sklepów i sprzedaż, sześć różnych przypadków.

No i mam oszacować brakujący parametr funkcji przy wzorze: Y^=a1+2,0
I tu nie będzie różnicy, czy policzę to a1 normalnie ze wzoru, czy dam to jako niewiadomą we wzorze na a0( a0=Yśr-a1*Xśr ), zaoszczedzając sobie trochę liczenia? Bo jak liczyłem to na te dwa sposoby to wyniki różniły mi się ( w przybliżeniu) o 0,04, ale w sumie mogłem coś pochrzanić przy liczeniu, bi brzydkie liczby wychodziły :D.
I mam jeszcze obliczyć odchylenie standardowe reszt modelu oraz określić procent dopasowania modelu do danych empirycznych.
Do tego odchylenia liczę sobię wariancję składnika resztowego i pierwiastkuję na odchylenie, ale to dopasowanie modelu to będzie współczynnik zbieżności ( to ruskie f :P), czy współczynnik determinacji ( R )?

4. No i ostatnie zadanko, tu już może wrzucę całe polecenie.


No i mam obliczyć indeksy łańcuchowe dla lat 2006-2010. Ale jak to zrobić przy ostatnim, jak mam tam podane sztuki, a wcześniej procenty? Bo ja jakoś tego nie widzę.


Trochę ścianka wyszła, ale może nikogo nie zrazi :D

#statystyka #matematyka
  • 3