Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do #wegetarianie w sprawie #wegetarianizm i #silownia :

Mianowicie, zastanawiałem się czy da się stworzyć pełnowartościowe menu (kcal i makro dalej) dla osoby ćwiczącej na siłowni, która zwraca mocną uwagę na kaloryczność, mikro i makrosładniki.

W internecie bardzo łatwo znaleźć informację:
tak jest wielu kulturystów-wegetarian, spokojnie da się zrobić, wege jest spoko itp.
Po pobieżnym przyjrzeniu się tym kulturystom dochodzimy do wniosku, że albo startują w niskich kategoriach (limity wagowe), albo najpierw zrobili masę na mięsie, a potem przeszli na wegetarianizm.

No ale nie do końca o to mi chodzi. Wrzuciłem też do googla "wegetarianska dieta kulturystyczna" i poza frazesami typu:
- jedz owoce i warzywa (szok i niedowierzanie, że na wege się to je)
- soja to ma tyle białka ile ileś tam wołowiny (zapomnieli dodać, że ma dodatkowo tłuszcz i węgle)
czyli nie dowiedziałem się nic, a nic.

Czy któryś z mirkowych #wege jest w stanie mi napisać przykładowy jadłospis, nawet na 1 (słownie jeden) dzień - później będę męczył o więcej ;), który ma:
- 2000kcal
- ok 150g białka (pomijamy aminogram)
- ok 50g tłuszczy (ew trochę więcej)
- ok 230g węglowodanów (ew trochę mniej)
- węglowodany głównie z niskim indeksem glikemicznym (powiedzmy, że 50g może mieć wysoki indeks)
- bez nabiału (laktoza)
- bez ogromnej ilości fasoli (mam zamiar usiedzieć na swoich 4 literach)
- żeby jakoś smakowało (żeby całe białko nie było z bezsmakowego serka tofu)
- żeby koszt jednego dnia nie przekroczył 30zł (a najchętniej, żeby był w okolicach 20-25zł)

jest to w ogóle możliwe?
wołam jeszcze @toldii, bo wrzuca tutaj różne wege menu (chociaż z twarogiem i dużą liczbą owoców - wysoki indeks węgli)
  • 8
  • Odpowiedz
@kowad: wegetarianizm nie zakłada rezygnacji z jajek, więc mógłbyś je na takiej diecie normalnie jeść. chyba, że nie chcesz. polecam zapisanie się do wyzwania "Zostań wege na 30 dni" - tam są różne sportowe informacje i rozpisane wszystko teoretycznie. i warto, byś też skonsultował to z dietetykiem, bo w przypadku uprawiania sportu dieta jest bardzo ważna.
  • Odpowiedz
@SScherzo: dzięki za hinta ;) tzn wiem, że są różne "poziomy" wege, jedne pozwalają inne nie, ale zakładając, że można to teoretycznie mogę zamienić 500g kuraka na 30 białek jaj, tylko to się trochę nie kalkuluje ;)

a co do konsultacji - mam wrażenie, że wiem dużo o żywieniu człowieka. Brakuje mi tylko wiedzy o jakiś tajnych wege produktach bogatych w białko, a przy okazji nie mających za dużo tłuszczu (węgle
  • Odpowiedz
@kowad: białko to nie tylko jajka, to również strączkowe warzywa typu fasola albo ciecierzyca. w soi (tofu na przykład) też jest. nie musisz się samymi jajkami opychać :)

zapisz się do tego, tam to jest ładnie rozpisane właśnie na składniki.

tofu bez smaku - możesz je doprawiać albo kupić wędzone, bo lepsze :)
  • Odpowiedz
@kowad: musisz poszukać czegoś dokładniej, ja Ci niestety nie pomogę aż tak, bo sama jestem świeża w temacie. zrezygnowałam z mięsa dopiero jakieś 3 tygodnie temu, może ciut dawniej, ale nadal wiem za mało i ciągle się uczę.
  • Odpowiedz